Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wybrać słowa kluczowe, które napędzą Twój biznes w internecie?

pozycjonowanie stron Sląsk
Źródło zdjęć: freepik
 |  Artykuł partnera  |  Reklama i marketing

Dobór słów kluczowych to niezwykle istotny aspekt skutecznej i profesjonalnej strony internetowej. Bez odpowiednich fraz klienci nigdy nie znajdą naszego sklepu, bez względu na to, co wpisują w wyszukiwarce. Jak wybrać słowa kluczowe i na co zawracać uwagę przy ich analizie?

Rozpoczynanie od badania rynku - Jak zrozumieć potrzeby Twojej grupy docelowej.

Słowa kluczowe to kotwice, na bazie których klienci trafiają na naszą stronę internetową. Zmyślnie dopasowane frazy - w treści, opisach produktów, w nagłówkach czy nawet w grafikach pozwolą na wzrost widoczności naszej witryny. Niestety, jak to często bywa, bardzo często ignorujemy wagę tych fraz i nie zadajemy sobie trudu, by sprawdzić, czy są one w jakikolwiek sposób dopasowane do tego, co nasi odbiorcy faktycznie wpisują w wyszukiwarkę.

A odbiorcy mogą być różni. Nie od dzisiaj wiadomo, że różnica pokoleniowa bardzo mocno różnicuje sposób, w jaki korzysta się z internetu. Inne frazy wpisze młodzież, inne osoby w wieku 30-40 lat, a innymi sposobami pożądanych informacji szukać będą seniorzy. Naszym zadaniem jest odkryć ten schemat i dopasować swoje słowa kluczowe do niego. Jak to zrobić? Przed właściwym budowaniem słów kluczowych poświęćmy dłuższą chwilę na stworzenie person, będących odzwierciedleniem naszej grupy docelowej. Na tej podstawie stwórzmy listę fraz, które ściśle dopasowane do trendów i sposobu szukania informacji, przybliżą naszą stronę do użytkowników.

Analiza konkurencji - W jaki sposób sprawdzić, które słowa kluczowe wykorzystują Twoi konkurenci

Marketing internetowy to dziedzina, która w żadnym wypadku nie działa w próżni. Od lat firmy konkurujące ze sobą analizowały swoje działania, wyciągały wnioski i inspirowały się dobrymi decyzjami, by one pracowały także na ich zysk. Trzymajmy swoją konkurencję blisko, nawet w obszarze projektowania słów kluczowych.

W jaki sposób? Poprzez weryfikację, jakich fraz używają. Warto w tym celu wybrać strony, które odniosły już sukces na rynku. To sprawdzone marki, które dobrze pozycjonują i zapewne solidnie podeszły do projektowania własnych fraz kluczowych. Na jakich słowach kluczowych opiera się konkurencja, których my dotąd nie wykorzystujemy? Które frazy rankują usługi i produkty oferowane przez firmy konkurencyjne? Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam efektywniej budować własną bazę słów kluczowych.

marketing internetowy 1

Wykorzystanie narzędzi do analizy słów kluczowych - Przegląd najlepszych narzędzi dostępnych na rynku

Lista słów kluczowych, choć niezwykle ważna i stanowiąca pierwszy poważny punkt, musi zostać jeszcze przeanalizowana przez narzędzia mądrzejsze od nas. Na szczęście tych na rynku jest naprawdę dużo i oferują szeroki zakres funkcjonalności.

Na początek warto wypróbować całkowicie bezpłatny Google Keyword Planner, który świetnie sprawdzi się przy pozycjonowaniu, ale jest także nieocenionym wsparciem, gdy planujemy inne formy promocji, jak reklama sklepu internetowego w Google. Na uwagę zasługują także narzędzia Ahrefs i Senuto. W nich nie tylko sprawdzimy potencjał zaprojektowanych fraz kluczowych, ale także otrzymamy pełen pakiet informacji o historii popularności, trendach wyszukiwania, poziomie trudności wypozycjonowania się na bazie danego słowa kluczowego czy raporcie o konkurencji, który jest niezwykle przydatny przy weryfikowaniu ich działań SEO.

Wszystkie te narzędzia, oprócz oceny potencjału naszych fraz kluczowych, podadzą propozycje zupełnie nowych słów, które według statystyk i obiektywnie obliczonego potencjału mogą zapewnić nam lepszą widoczność w sieci.

reklama sklepu internetowego w Google

Optymalizacja lokalna - Jak lokalne słowa kluczowe mogą napędzić Twój biznes.

Na co zwracać uwagę przy planowaniu słów kluczowych? Przede wszystkim warto skupić się na czymś więcej niż tylko ogólnych, bardzo popularnych i używanych przez wszystkich frazach, takich jak "buty", "kurtki", "kosmetyki" czy "detailing". Popularność tych fraz może nas kusić, ale pamiętajmy, że to nie one zapewniają nam największy potencjał sprzedażowy

Znacznie lepszy wynik gwarantują słowa kluczowe długiego ogona. To bardziej rozbudowane i szczegółowe informacje, które są znacznie rzadziej wyszukiwane przez użytkowników, ale zapewniają dokładne dopasowanie do naszej oferty. Zamiast "detailing", wykorzystajmy frazę "detailing Skoda Fabia combi Kraków". Nie bez powodu zastosowane tu zostało także pozycjonowanie lokalne.

Pozycjonowanie lokalne to doskonały sposób na to, by dopasować się do potrzeb klienta, który szuka usług lokalnie. Możemy je stosować na zasadzie konkretnego miasta, ale także regionu (np. pozycjonowanie stron Śląsk). To strategia dająca duży potencjał do precyzyjnego dopasowania strategii marketingowej do naszych odbiorców.