© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Re-commerce odpowiedzią na nadmierną konsumpcję?

Re-commerce
 |  Artykuł partnera  |  Reklama i marketing

Reverse commerce w skrócie re-commerce to sprzedaż produktów używanych z drugiej ręki. Tego rodzaju wymiana odbywa się często na platformach internetowych, dedykowanych do tego celu. Używane ubrania, buty i zabawki sprzedają się na Vinted, natomiast w serwisie OLX można upłynnić wszystko, co jest dozwolone prawem i regulaminem portalu: od nieruchomości i samochodów po drobne akcesoria.

Handel z drugiej ręki pomaga ocalić zasoby

Handel rzeczami używanymi wszyscy dobrze znają, choć samo pojęcie reverse commerce nie znalazło jeszcze trwałego miejsca w języku polskim. Z pewnością szybko się to zmieni, ponieważ zarówno intensywny rozwój platform z ogłoszeniami kupna/sprzedaży, jak i ogólnoświatowy trend wskazuje, że jest to sposób na lepsze wykorzystanie zasobów. W dobie niemal nieograniczonego, zachłannego konsumpcjonizmu coraz więcej osób zauważa, że wytwarzanie, a następnie kupowanie nowych produktów prowadzi w ślepy zaułek. To zużywanie surowców, energii i coraz większe zanieczyszczenie środowiska, którego skutki odczuwamy na każdym kroku. Nie ma wątpliwości, że przy rosnącej świadomości ekologicznej, to właśnie re-commerce i ponowne wykorzystanie tego, co zostało wcześniej wytworzone, pomoże ocalić zasoby.

Zero waste nie tylko w kuchni

Coraz więcej osób poszukuje produktów organicznych lub mało przetworzonych i unika wszechobecnego plastiku w opakowaniach. Co roku znacznie rośnie liczba zwolenników zero waste i innych proekologicznych trendów. Dlatego z całą pewnością w najbliższych latach nie zabraknie klientów, którzy napędzą wzrost re-commerce.

Wystarczy prześledzić kilka platform zakupowych, by zorientować się, jakie są obecnie trendy. W serwisie OLX można sprzedawać dosłownie wszystko, poza tymi rzeczami, które nie są dozwolone prawem lub regulaminem portalu. Sprzedawcy wystawiają ogłoszenia motoryzacyjne, oferty używanych produktów do domu i ogrodu, ubrań, butów oraz akcesoriów. Jest sporo elektroniki, towarów przeznaczonych dla dzieci, maszyn i urządzeń, a nawet żywych zwierząt i roślin.

używane ubrania

Używane artykuły dla dzieci jak nowe

Na Vinted sprzedaje się nie tylko używane ubrania damskie, męskie i dziecięce, ale również obuwie i akcesoria ubraniowe. Wielu sprzedawców oferuje dziecięce zabawki, meble i akcesoria do opieki np. elektroniczne nianie w znacznie niższych cenach. Rzeczy dla dzieci, choć używane, często są jak nowe. Raz czy dwa były potrzebne, a potem dziecko z nich wyrosło. Na Vinted sprzedają się również nowe, oryginalnie zapakowane kosmetyki, perfumy, produkty do makijażu i różne gadżety kosmetyczne z drugiej ręki.

Nowy trend: re-commerce w biznesie

Re-commerce może być dodatkiem do podstawowej działalności firmy lub jej główną strategią. Osiągnięcie znaczących zysków dzięki obrotowi na rynku wtórnym jest jak najbardziej możliwe, a wkrótce może okazać się konieczne. Obecnie już brakuje wielu surowców i niektóre gałęzie przemysłu mają z tego powodu przestoje. Zauważalna jest sytuacja, że stworzenie nowego produktu jest o wiele bardziej kosztowne niż jego renowacja i ponowne wykorzystanie. Sprzedaż używanego towaru nawet po niższej cenie może przynosić realne profity w biznesie więc i tu oczekiwany jest progres re-commerce.

Więcej informacji na portalu komerso.pl

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry