Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kiedy wymienić części eksploatacyjne w sprężarce tłokowej wysokociśnieniowej?

Wysokociśnieniowy kompresor tłokowy
Źródło zdjęć: envato.com
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Systematyczna kontrola i wymiana części eksploatacyjnych w wysokociśnieniowej sprężarce tłokowej jest kluczowa dla jej długotrwałej i bezawaryjnej pracy. Dotyczy to szczególnie odpowiedniej konserwacji filtrów, pierścieni tłokowych, zaworów oraz układu smarowania, co pozwala uniknąć nieplanowanych przestojów i kosztownych napraw. Warto w tym względzie przestrzegać zaleceń producenta. Regularnie realizowane przeglądy techniczne sprężarek to najlepszy sposób na utrzymanie sprężarki w optymalnym stanie przez wiele lat.

Pamiętaj o wymianie filtrów powietrza i oleju

Filtry powietrza i oleju są kluczowe w zakresie ochrony sprężarki przed zanieczyszczeniami, dzięki czemu zapewniają jej sprawną pracę. Wymiana tych elementów powinna odbywać się w terminach wyznaczonych przez producenta lub częściej, jeśli kompresor pracuje w trudnych warunkach, na przykład przy wysokim zapyleniu powietrza.

Za co odpowiedzialne są filtry powietrza? Zapobiegają one przedostawaniu się kurzu i zanieczyszczeń do cylindra. Warto pamiętać, że zużyty (zatkany) filtr będzie prowadzić do spadku wydajności i zwiększonego zużycia energii elektrycznej powodując niższą opłacalność produkcji. Z kolei filtry oleju odpowiedzialne są za usuwanie zanieczyszczeń z oleju smarującego. Zużycie filtrów oleju będzie skutkować pogorszeniem smarowania i przyspieszonym zużyciem elementów ruchomych.

Pamiętaj, że warto sprawdzać stan filtrów co najmniej raz na kilka tygodni i wymieniać je zgodnie z zaleceniami producenta, aby uniknąć niepotrzebnych problemów. Gdy kompresor pracuje w warunkach trudnych, wymiana filtrów może być konieczna częściej, niż wskazuje producent. 

Kontroluj i wymieniaj pierścienie tłokowe

Zadaniem pierścieni tłokowych jest zapewnienie szczelności układu sprężającego. Ich zużycie bezpośrednio prowadzi do spadku ciśnienia roboczego i powoduje zwiększenie zużycia oleju. Jak objawiać się może zużycie pierścieni tłokowych? Przede wszystkim skutkiem zużycia pierścieni jest spadek wydajności sprężarki. Problem z pierścieniami może objawiać się także w postaci nadmiernego zużycia oleju oraz dymienia wylotu powietrza.

Warto podkreślić, że wymianę pierścieni tłokowych zaleca się wykonać po określonym czasie pracy urządzenia (np. co 5000–10000 godzin) lub w przypadku zauważenia pierwszych oznak zużycia. Dlaczego trzeba je wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta? Ich zużycie będzie przyczyną kosztownych napraw, a prawidłowe działanie pozwoli przedłużyć żywotność sprężarki.

Sprawdzaj zawory sprężarki

Zawory sprężarki są kluczowymi elementami odpowiedzialnymi za przepływ powietrza w układzie sprężającym. Ich zużycie będzie prowadzić do obniżenia wydajności sprężarki, nieprawidłowej pracy urządzenia oraz wzrostu temperatury i obciążeń mechanicznych.

Koniecznie regularnie kontroluj zawory pod kątem ich szczelności, a w razie stwierdzenia wycieków wymieniaj je na nowe. Oznakami, że zawory wymagają wymiany z powodu zużycia są głośna praca wysokociśnieniowej sprężarki tłokowej, nieregularne ciśnienie czy nagrzewanie się kompresora.

Regularnie wymieniaj olej i konserwuj układ smarowania

Wysokociśnieniowe kompresory tłokowe wymagają odpowiedniego smarowania, aby zapewnić płynną i bezawaryjną pracę. Wykorzystany w nich olej pełni funkcję ochronną dla elementów ruchomych, redukując tarcie i odprowadzając ciepło.

Warto pamiętać, że zbyt rzadko wymieniany olej może tracić swoje właściwości smarne, co prowadzi do przyspieszonego zużycia części. Dlatego też zaleca się wymianę oleju zgodnie z instrukcją producenta – zazwyczaj po 500-1000 godzinach pracy lub częściej w wymagających warunkach. Pamiętaj także o tym, żeby regularnie sprawdzać stan układu smarowania i kontrolować poziom oleju, aby zapobiec awariom.