Filozofia lean management - czy to dobre rozwiązanie dla produkcji?
Coraz większą wagę przykłada się do tego, aby w trakcie procesów produkcyjnych nie mieć do czynienia z tak dużą ilością zmarnowanych materiałów. Podejmowane procesy decyzyjne mają na celu optymalizację pewnych czynników, dzięki czemu firmy nie będą miały do czynienia z marnotrawstwem, które generuje niepotrzebne koszty.
Wdrażanie lean management
Firmy, którym zależy na tym, aby ich proces produkcyjny był jeszcze bardziej efektywny, stawiają na lean management. Jest to zarządzanie produkcją, które m.in. pozwoli skrócić czas realizacji zamówień. Sprawdź tutaj czego możesz się spodziewać po tym narzędziu, które powstało dzięki Toyota Production System (TPS). Właściwie trzeba powiedzieć, że TPS wpłynął na ukształtowanie całej filozofii len. Za "ojca założyciela" uważa się Taichii Ohno. Nie brakuje osób, które twierdzą, że to właśnie lean management sprawiło, iż Toyota stała się jednym z najbardziej liczących się przedsiębiorstw w branży motoryzacyjnej. Dzisiaj z tej filozofii korzystają nie tylko firmy zajmujące się motoryzacją, ale także inne przedsiębiorstwa produkcyjne.
Korzyści z narzędzi lean manufacturing
Do podstawowych narzędzi lean należy np. poka yoke. To właśnie dzięki niemu oraz innym narzędziom, bazując na lean management firmy mogą liczyć na ciągłe doskonalenie produkcji. W ten sposób każda firma może być pewna tego, że ich klienci mają zapewnioną najlepszą jakość produktów, które będą w stanie sprostać ich oczekiwaniom.
Lean management pozwala także na minimalizację strat. Nie tylko jeśli chodzi o wykorzystane materiały, ale także czas, który poświęca się na stworzenie kolejnych produktów. Ciągłe doskonalenie jest w stanie sprawić, że w tym samym czasie uda się wykonać większą ilość produktów. Dzięki temu uda się ograniczyć koszty, które do tej pory związane były z produkcją. Wiele firm dąży do obniżenia kosztów operacyjnych, więc dzięki lean w końcu będzie miała do tego okazję.
O co chodzi w filozofii lean?
Lean to tak naprawdę ciągłe doskonalenie procesów, które tyczą się także osobiście pracowników. Angażowanie pracowników, oferując im np. różnorakie szkolenia sprawia, że każda z tych osób czuje się ważna. W efekcie będzie dawać z siebie jeszcze lepiej, czując się częściej firmy, aktywnie angażując się w jej rozwój. Takie zachowanie pozwala nie tylko na zachowanie większej efektywności operacyjnej, ale także pozwala dostrzec niewykorzystany potencjał pracowników. Wszystkie osoby czują do siebie większy szacunek, ale takie działanie także zwiększa bezpieczeństwo pracy.
Lean management - narzędzia do wykorzystania
Aby doprowadzić do optymalizacji procesów w firmie, lean stawia na różnorodne narzędzia.
Jednym z nich jest TPM, czyli Total Productive Maintenance. Są to działania, których celem jest utrzymanie maszyn i urządzeń w jak najlepszym stanie. Chodzi o to, aby ich ewentualne usterki nie generowały dodatkowych kosztów, które mogą wynikać z opóźnienia produkcji. W ten sposób osiąga się maksymalną efektywność produkcyjną.
Kolejną propozycją jest Single Minute Exchange of Die, które określane jest skrótem SMED. Ma być to jednominutowa wymiana formy lub narzędzia. W efekcie skróci się czas potrzebny na przezbrojenie maszyn. Warto z tego skorzystać, jeżeli ktoś zauważa, że w swojej firmie ma kłopoty z zarządzaniem produkcją. Zwiększa się elastyczność, a przestoje są zdecydowanie krótsze. W tym celu potrzebne jest ustalenie pewnych standardów i wprowadzenie ujednoliceń odnośnie przezbrojenia urządzeń.
Mapowanie strumienia wartości i nie tylko
Do grupy narzędzi lean należy także Value Stream Mapping, czyli VSM. W firmie powinna powstać mapa, która ma usprawnić przepływ materiałów i informacji. Takie dążenia są w stanie sprawić, że faktycznie będzie można skupić się na istotnych procesach. Oprócz tego, że będzie można liczyć na poprawę efektywności, to uda się także zlokalizować tzw."wąskie gardła".
Ważne jest również to, aby zmniejszyć ilość wahań w trakcie produkcji. Zamiast nierównowagi, należy położyć mocny nacisk na lepsze dostosowanie produkcji do indywidualnych potrzeb klienta. Firma musi zidentyfikować to, na czym klientom tak naprawdę zależy, na co jest popyt. W ten sposób także uda się oszczędzić materiały i zminimalizować marnotrawstwo.
Co należy wiedzieć przed wdrożeniem lean management?
Proces wdrażania lean to wiele etapów, których trzeba dopilnować. Tylko dzięki temu można mieć pewność, że uda się odnieść sukces. Zanim jednak będzie można korzystać z tych nowoczesnych narzędzi, dzięki czemu będzie można m.in. doprowadzić do zwiększenia konkurencyjności, należy dokładnie zidentyfikować problemu. Istotne jest również to, aby szkolenie pracowników również zostało dopasowane do ich możliwości. Tylko w ten sposób będzie się zwiększać efektywność firmy.
Istotne jest to, aby proces wdrożenia tej filozofii był stale monitorowany. Tylko dzięki temu będzie można mieć pewność, że uda się odnieść sukces. Jeżeli firma nie zauważy żadnych istotnych zmian, będzie musiała pomyśleć o zastosowaniu innych narzędzi lean, które będą w stanie przynieść lepszy efekt.