Sprężarki powietrza znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w domowych warunkach. To urządzenia, które podwyższają ciśnienie gazu do ustawionych przez użytkownika parametrów i wymuszają jego przepływ. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od tego, jaki kompresor wybierzesz, uzyskasz inne funkcje. Dowiedz się, czym jest sprężarka i jakie są jej rodzaje.
- Sprężarka — do czego służy?
- Jakie są rodzaje sprężarek?
- Sprężarka tłokowa — dlaczego jest tak popularna?
Sprężone powietrze ma zastosowanie w domu, garażu, warsztatach samochodowych czy firmach produkcyjnych. Sprawdź, co wpływa na wydajność sprężarek i jakie są najpopularniejsze rodzaje na rynku.
Sprężarka — do czego służy?
Zastanawiasz się, jakie zastosowanie ma kompresor? Możliwości wykorzystania jest wiele. Sprężarki są używane:
- jako zasilanie maszyn, linii produkcyjnych i narzędzi o napędzie pneumatycznym,
- na stacjach paliw,
- w warsztatach mechanicznych,
- w dmuchawach,
- w lakierniach,
- na placach budowy,
- w kolei,
- w klimatyzatorach,
- w garażu do podnośników pneumatycznych,
- do pompowania kół, materaców czy innych produktów.
Zatem zastosowanie kompresorów jest niezwykle szerokie. Co więcej, w przypadku stałych instalacji możliwe jest także odzyskiwanie ciepła ze sprężarek. Dzięki temu ograniczysz wydatki związane z ogrzewaniem budynków firmowych czy produkcyjnych.
Warto jednak wiedzieć, że aby te urządzenia były sprawne, konieczna jest ich konserwacje. Takie usługi świadczy Serwis Sprężarek 24 / 7. Natomiast w przypadku kompresorów wykorzystywanych do zasilania maszyn i linii produkcyjnych, należy pamiętać także o okresowych badaniach technicznych. Regularnie wykonywane przeglądy sprężarek redukują ryzyko awarii i usterek.
Jakie są rodzaje sprężarek?
Na rynku można znaleźć następujące rodzaje kompresorów:
- śrubowy — najlepiej się sprawdza przy stałym i ciągłym zużyciu skompresowanego powietrza, to energooszczędne urządzenie, które charakteryzuje cicha praca,
- tłokowy — odpowiedni do okazjonalnego użytku lub wtedy, gdy zamierzasz stosować sprężarkę w różnych lokacjach, nawet tych bez możliwości podłączenia do sieci elektrycznej,
- olejowy — warto go wybrać, gdy interesuję Cię wysoka wydajność i żywotność,
- bezolejowy — nie wymaga wymiany oleju i jest uważany za bardziej ekologiczny.
Te urządzenia różnią takie parametry jak: dane techniczne, budowa, zastosowanie czy wydajność. Nie musisz od razu decydować się na zakup kompresora. Wynajem sprężarek pozwala na wypróbowanie urządzenia i dopasowanie idealnego rodzaju do swoich potrzeb.
Sprężarka tłokowa — dlaczego jest tak popularna?
Wiele osób decyduje się na zakup sprężarki tłokowej — zwłaszcza jeśli nie jest konieczna ciągła praca z urządzeniem. Wśród atutów takiego kompresora można wymienić:
- prosta budowa, która ułatwia czynności serwisowe i ewentualne remonty sprężarek,
- łatwość użytkowania,
- wydajność,
- niska cena.
Zanim jednak zdecydujesz się na zakup sprężarki tłokowej, zwróć uwagę na parametry techniczne takie jak:
- moc silnika,
- pojemność zbiornika na sprężone powietrze,
- ilość obrotów.
Dzięki temu łatwiej wybierzesz odpowiedni model dla siebie.