Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Nie trać energii! Zadbaj o właściwą izolację techniczną instalacji

otulina na rury
Źródło zdjęć: pexels.com
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Czy wiesz, ile ciepła ucieka przez instalacje pozbawione izolacji? Właściwie zabezpieczone rury to nie tylko kwestia wymagań prawnych, ale również efektywności energetycznej — od Ciebie zależy, jak duże będą to oszczędności. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, wybierając materiał izolacyjny? O czym nie zapomnieć w trakcie montażu? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Kilka słów o zaletach izolacji technicznej

Izolacja techniczna nie służy wyłącznie do zabezpieczenia rur przed utratą ciepła, choć to jedna z jej głównych funkcji. Chroni również system przed nadmiernym skraplaniem się pary wodnej, a także uszkodzeniami mechanicznymi. Może również stanowić skuteczną barierę przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi, np. promieniowaniem UV. Odpowiednio dobrana otulina na rury poprawia też efektywność energetyczną systemów, co w wielu przypadkach oznacza niższe rachunki za energię oraz lepsze warunki pracy całej instalacji.

Rodzaje materiałów izolacyjnych. Od syntetycznego kauczuku po izolacje ceramiczne

Z jakimi warunkami będzie musiała poradzić sobie otulina na rury? To jedno z podstawowych pytań, które powinieneś sobie zadać. Na przykład niektóre materiały, takie jak polietylen, tracą swoje właściwości izolacyjne w bardzo niskich temperaturach. Aby pomóc Ci dopasować rodzaj otuliny do miejsca i rodzaju systemu, przygotowaliśmy poniżej krótkie zestawienie dostępnych rozwiązań:

  • Kauczuk syntetyczny — cechuje się doskonałą elastycznością i odpornością na działanie wilgoci. Dlatego świetnie sprawdzi się w systemach klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, jak i chłodniczych.
  • Poliuretan — charakteryzuje się dobrą izolacją cieplną oraz chroni izolację przed kondensacją. Stosowany jest m.in. w instalacjach wodociągowych, ciepłowniczych, chłodniczych czy klimatyzacyjnych.
  • Styropian — mniej elastyczny, ale niezawodny tam, gdzie istotne jest zapewnienie grubej warstwy izolacyjnej. Ponadto nie podlegają degradacji w glebie, dlatego może stanowić ocieplenie rur CO, podziemnych rurociągów kanalizacyjnych.
  • Wełna mineralna — posiada doskonałe właściwości ognioodporne i termiczne, stąd często używana jest w miejscach, gdzie istnieje ryzyko pożaru. Wykorzystywana jest z powodzeniem zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych.
  • Poliuretan — podobnie jak wełna jest bardzo wytrzymały termicznie. Ponadto to materiał łatwy w instalacji i bardzo elastyczny. Ale jak już wspominaliśmy, w niskich temperaturach traci swoje właściwości.
  • Włókna ceramiczne — wyróżniają się niską przewodnością cieplną i świetnie sprawdzają się w ekstremalnych warunkach, gdzie temperatury mogą sięgać nawet 1600°C.

Montaż izolacji — na co zwrócić uwagę, aby zrobić to dobrze?

Efektywność izolacji uzależniona jest również od właściwego montażu. Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie oczyścić powierzchnię. Zapewni to lepsze przyleganie materiału i zmniejszy ryzyko, że otulina do rur ulegnie uszkodzeniu. Na szczególną uwagę zasługują połączenia instalacji, gdzie najczęściej dochodzi do strat ciepła. Materiał powinien być docięty tak, aby również w tych miejscach idealnie przylegał do powierzchni. Dobrze jest też zastosować specjalne taśmy uszczelniające, które minimalizują ryzyko powstawania mostków cieplnych.

Na blogu sklep.CentrumIzolacji.com.pl znajdziesz szczegółowe instrukcje montażu konkretnych rozwiązań izolacyjnych. Czeka tam na Ciebie również zróżnicowana oferta i profesjonalne doradztwo, co ułatwia porównanie dostępnych materiałów, ich zastosowania, a także pozwala skompletować całe zamówienie w jednym miejscu.