Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Peleciarka do pelletu na użytek gospodarstw oraz zakładów produkcyjnych

Peleciarka
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Ceny energii są coraz wyższe, dlatego rośnie zainteresowanie naturalnymi paliwami. Jednym z wydajniejszych sposobów pozyskiwania ciepła do ogrzewania jest biomasa, której dziś nie postrzega się już wyłącznie jako odpad, ale właśnie źródło energii. Z biomasy można wyprodukować pellet – jaki sprzęt będzie do tego procesu potrzebny?

Jak powstaje pellet?

Za produkcję pelletu odpowiada peleciarka. Pracuje ona bardzo wydajnie – w ciągu jednej godziny może przygotować ok. 150-450 kg pelletu, a niektóre linie od LabEcoTech działają z wydajnością na poziomie 2 t/godz. Peleciarka prasuje biomasę pod bardzo wysokim ciśnieniem, a średnica pelletu zależy od zastosowanej matrycy – jest to część wymienna, dlatego na jednym urządzeniu da się wyprodukować pellet różnej wielkości. Granulki cięte są za pomocą noża znajdującego się pod matrycą. Gotowy pellet jest bardzo zwarty, nie rozpada się i łatwo go przechowywać – granulat wystarczy zabezpieczyć przed zalaniem.

W zależności od modelu, peleciarka może służyć tylko do produkcji granulatu, a biomasę na pellet trzeba jeszcze odpowiednio przygotować. Oznacza to konieczność zakupu dodatkowego sprzętu lub zamówienie pełnej linii produkcyjnej, która obejmuje także urządzenia do rozdrabniania i suszenia surowca – kompletne linie produkcyjne mogą wyjść taniej niż zakup kilku samodzielnych maszyn.

Kiedy warto zainwestować w peleciarkę?

Peleciarka jest dość drogim sprzętem, ale w krótkim czasie może się okazać bardzo opłacalną inwestycją. Zakup peleciarki opłaca się wszędzie tam, gdzie efektem ubocznym głównej produkcji jest biomasa – nieprzetworzona będzie po prostu odpadem bez żadnego zastosowania, natomiast mając w gospodarstwie peleciarkę można z niej zrobić pełnowartościowe paliwo. Surowiec na pellet jest więc często darmowy, ale nawet gdy trociny trzeba kupić od zewnętrznego dostawcy, to i tak wychodzi taniej niż nabycie tradycyjnego paliwa.

Wartość opałowa szacowana jest na ok. 24-25 MJ/kg – dokładna wartość zależy od rodzaju wykorzystanej biomasy. Pellet najczęściej robi się z odpadów drzewnych, ale może to być także np. słoma, siano, łuski ziaren. Wydajna linia do pelletu jest w stanie pokryć całe zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie rolnym, a obsługa urządzenia jest prosta do opanowania.