Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Pompy przemysłowe - rodzaje i zastosowanie

Pompy przemysłowe
Źródło zdjęć: Freepik
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Niemal każda gałąź przemysłu wykorzystuje zaawansowane pompy. Zapewniają precyzyjne dawkowanie substancji, transport cieczy, utrzymanie ciśnienia czy podtrzymanie stałego obiegu. Można je podzielić nie tylko pod kątem zastosowania, ale też na sposób zasilania czy konstrukcję. Urządzenia przemysłowe odznaczają się wyjątkową wytrzymałością podczas pracy. Przeczytaj więcej!

Popularne rodzaje pomp przemysłowych

Renomowany producent pomp przemysłowych oferuje klientom wiele wariantów urządzeń. Są dostosowane do wszystkich rodzajów mediów, zastosowań i środowisk pracy. Wśród najpopularniejszych można wymienić pompy przemysłowe:

Membranowe

Do pracy wykorzystują membranę PE lub PTFE, która cyklicznie wytwarza podciśnienie i nadciśnienie, czym przenosi medium dalej. Sterowanie membrana jest najczęściej pneumatyczne, a w nowoczesnych modelach dodatkowo ze sterownikiem elektronicznym dla zwiększenia precyzji.

Wirowe

Cechują się zastosowaniem wirnika, który obraca się wokół własnej osi i wytwarza siłę odśrodkową (stąd druga nazwa - pompy odśrodkowe). Producent pomp wykorzystuje do ich produkcji stal nierdzewną, żeliwo, stal Duplex lub tworzywa sztuczne PP, PVDF czy ETFE.

Perystaltyczne

Tego typu urządzenia przemysłowe wykorzystują w swojej konstrukcji wąż, który jest ściskany i uwalniany dla przenoszenia medium w obiegu.

Zębate

W tym przypadku pompa przemysłowa wykonuje ruch obrotowy na wirniku zębatym, który jest umieszczony niesymetrycznie. To powoduje zasysanie medium i tłoczenie.

Śrubowe

Pompy te nazywane są również ślimakowymi lub wnękowymi. Ruch cieczy i substancji stałych w cieczy generowany jest przez obrót śruby wokół własnej osi.

Jakie zastosowanie mają poszczególne rodzaje pomp przemysłowych?

Wykorzystanie urządzeń przemysłowych często bezpośrednio wynika z zastosowanych materiałów. Konstrukcja wpływa na środowisko pracy, rodzaj stosowanego medium czy intensywność eksploatacji. Jednak można zauważyć, że niejeden producent pomp oddaje do dyspozycji klientów udoskonalone konstrukcje dopasowane do konkretnego zastosowania. 

Przyjrzyj się ww. rodzajom pomp właśnie pod kątem ich przeznaczenia.

Pompy membranowe

Stosowane są powszechnie w przemyśle chemicznym, mechanicznym, spożywczym, lakierniczym, farbiarskim oraz drukarskim. Nadają się do cieczy o niskiej lepkości, łatwopalnych, agresywnych chemicznie i korozyjnie oraz wrażliwych na ścinanie.

Pompy wirowe 

To jedne z najpowszechniej stosowanych wariantów. Sprawdzają się w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, przy oczyszczaniu wody, lakierniczym, mechanicznym, metalurgicznym oraz jako wymienniki ciepła.

Pompy perystaltyczne

Świetnie sprawdzają się w precyzyjnym odmierzaniu substancji. Stosuje się je w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i chemicznym, gdzie medium jest suche, korozyjne lub agresywne.

Pompy zębate

Również charakteryzują się doskonałą jakością odmierzania substancji. Stosuje się je w petrochemii, branży spożywczej, farmaceutycznej i hydraulicznej.

Pompy śrubowe (ślimakowe)

Sprawdzają się przemyśle spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym, papierniczym czy górniczym. Oferują niskie ścinanie substancji i świetnie radzą sobie z zanieczyszczonym i lepkim medium.

Przed wyborem pomp przemysłowych skonsultuj się z renomowanym producentem np. z Tapflo - producent pomp.