Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak i dlaczego należy uzdatniać wodę w instalacjach c.o.?

instalacja wodna
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Obecnie coraz więcej producentów instalacji wymaga napełniania układu wodą uzdatnioną, aby nie liczyć się z potencjalnym ryzykiem utraty gwarancji. W artykule wyjaśniamy na jakie rozwiązania warto się zdecydować, aby uchronić system przed kamieniem kotłowym i korozją, a tym samym zagwarantować optymalną pracę instalacji.

Jakie zagrożenia powoduje nieodpowiednia jakość wody w instalacji?

Nieprawidłowa jakość wody krążąca w układzie przyczynia się do powstawania korozji, szlamu oraz tworzenia się osadów wapiennych w instalacjach. To zanieczyszczenia, które są obecne praktycznie w każdej instalacji, niezależnie od wybranego przez nas źródła ciepła czy chłodu. Skutkiem ich obecności jest m.in. wzmożony hałas podczas pracy instalacji, obniżenie żywotności systemu czy zwiększone koszty eksploatacyjne.

Zanieczyszczenia powodują również:

 • awarie elementów instalacji – rur, wymienników ciepła lub komponentów kotła;
 • uszkodzenia oraz blokowanie się pomp obiegowych;
 • zmniejszona wymiana ciepła;
 • nieprawidłowe działanie i przecieki zaworów termostatycznych.

Zadbanie o odpowiednią jakość wody instalacyjnej to kluczowa kwestia, która wpływa zarówno na optymalną prace i żywotność systemu, koszty eksploatacyjne i bezpieczeństwo użytkowania instalacji. W artykule wyjaśniamy, na jakie rozwiązania powinniśmy się zdecydować w celu uzdatniania medium.

Jak zapewnić ochronę instalacji przed osadami wapiennymi i korozją?

Aby uchronić instalację przed zagrożeniami płynącymi z obecności zanieczyszczeń, musimy zadbać o to, aby przez układ przepływała jedynie woda uzdatniona. Przyjrzyjmy się więc dwóm najskuteczniejszym rozwiązaniom, które zadbają o prawidłową jakość medium. To specjalne urządzenia do uzdatniania wody oraz chemia instalacyjna. Charakterystykę obu metod uzdatniania wody instalacyjnej omówimy bazując na produktach marki Caleffi.

1. Seria 580 – automatyczna grupa do uzdatniania wody od Caleffi

Automatyczna grupa do uzdatniania wody z serii 580 służy do w zamkniętych obiegach instalacji grzewczych i chłodniczych. To jedno kompaktowe urządzenie, które spełnia dwie funkcje ­– zmiękczenie i demineralizację.  Specjalna budowa urządzenia pozwala na podłączenie różnych rodzajów rozmiarów wkładów. To bardzo istotne, ponieważ uzdatnianie może być wykonywane zgodnie z wymaganiami dla danej instalacji.

Automatyczna grupa z serii 580 została wyposażona we wszystkie niezbędne urządzenia do prawidłowego uzdatniania wody, czyli:

 • zawór zwrotny na wlocie,
 • urządzenie pomiarowe wraz z czujnikiem przewodności,
 • regulator obejścia,
 • kulowy zawór odcinający na wylocie,
 • zawór odpowietrzający i spustowy.

Urządzenie montujemy na przewodzie napełniania instalacji. Istnieje możliwość zintegrowania go wraz z zestawem napełniającym posiadającym kompaktowy izolator przepływów zwrotnych zgodnie z normą EN1717. W ten sposób osiągniemy najwyższej jakości medium i zapewnimy ochronę instalacji przed przepływem zwrotnym.

Kamień kotłowy, korozja czy inne zanieczyszczenia to największe zagrożenie dla efektywności i żywotności instalacji. Aby uzyskać pełną ochronę dla systemu powinniśmy zadbać również o regularne stosowanie chemii instalacyjnej. Przejdźmy więc do umówienia ich specyfiki działania.

2. Dodatki chemiczne do uzdatniania wody od Caleffi

Dodatki chemiczne do uzdatniania wody marki Caleffi rekomendowane są zarówno dla nowych, jak i istniejących instalacji grzewczych, chłodniczych oraz systemów wysoko i niskotemperaturowych. Wszystkie środki są bezpieczne dla instalacji i mogą być stosowane z elementami wykonanymi z żelaza, miękkiej stali, stali nierdzewnej, mosiądzu, miedzi i aluminium. Nie są one agresywne w stosunku do plastiku, gumy, w tym plastikowych uszczelek i orurowania. Cała zawartość butelki lub pojemnika ciśnieniowego wystarczy na 150 litrów wody instalacyjnej.  Oto krótka charakterystyka każdego z nich:

 1. C3 CLEANER usuwa zanieczyszczenia, osady i kamień kotłowy z instalacji.  Przywraca pełną sprawność układu, zwiększa wydajność całego systemu i poprawia działanie systemu, aby obniżyć zużycie energii.
 2. C1 INHIBITOR chroni instalację przed korozją i osadzaniem się kamienia. Utrzymuje system w najwyższej sprawności, zapewniając cichą pracę pomp. Stosowanie inhibitora może obniżyć koszty eksploatacyjne oraz te związane z konserwacją instalacji.
 3. C7 BIOCIDE zapobiega i kontroluje rozwój drobnoustrojów w wodzie instalacyjnej. Wykorzystywany jest również do czyszczenia oraz dezynfekcji instalacji.
 4. C4 LEAK SEALER to preparat uszczelniający, przeznaczony do eliminacji mikronieszczelności w instalacji.

Aby uchronić system przed kamieniem kotłowym i korozją oraz mieć całkowitą pewność, że instalacja będzie pracowała bez zarzutu, woda instalacyjna krążąca w układzie powinna być uzdatniona. Wyposażenie systemu c.o. w urządzenia z serii 580 w połączeniu z odpowiednimi środkami chemicznymi od Caleffi to klucz do uzyskania dobrej jakości medium i zachowania sprawności instalacji przez cały czas jej pracy.