Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie są najlepsze praktyki dla efektywnego zarządzania odpadami?

efektywne zarządzanie odpadami
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Efektywne zarządzania odpadami ma kluczowe znaczenie, aby utrzymać nasze miejscowości w czystości. Jakie praktyki są tu szczególnie rekomendowane?

Segregacja - od niej wszystko się zaczyna

Zacznijmy od tego, co najważniejsze - od segregacji odpadów, bo właściwie bez tego pierwszego kroku ciężko myśleć o kolejnych. Skuteczne zarządzanie odpadami zaczyna się właśnie od prawidłowej segregacji już na etapie powstawania odpadów. Każdy mieszkaniec jest zobowiązany, aby tego przestrzegać. Trzeba przyznać, że w naszym kraju te praktyki przyjęły się dość dobrze, mimo początkowej niechęci, dzięki czemu łatwiej zapewnić efektywność zarządzania odpadami!

Recykling - dlaczego jest tak ważny?

To również ułatwia późniejszy recykling, co pozwala na ponowne wykorzystanie odpadów. Za pomocą segregacji śmieci od samego początku trafiają tam, gdzie powinny, co zapewnia skuteczniejszy recykling. Dawniej, jak wszystkie odpady były zmieszane, było to znacznie utrudnione. Teraz kiedy mamy osobno plastik, makulaturę i szkło, sprawniej można wyodrębnić poszczególne grupy odpadów, co ułatwia cały proces recyklingowy. Pamiętajmy jednocześnie, że równie ważne jest promowanie ponownego wykorzystania materiałów, ponieważ czasem nie działa to jak powinno. Niezwykle istotna jest więc edukacja i pokazywanie, co można osiągnąć dzięki mądrej polityce recyklingowej. 

Edukacja to podstawa

I właśnie przechodzimy do edukacji, która wpływa na wyższą świadomość społeczną dotyczącą tego, jak ważne jest mądre zarządzanie odpadami. Już od najmłodszych lat powinniśmy przekazywać dzieciom tę wiedzę, że odpowiedzialne postępowanie z odpadami to nie przykry obowiązek, lecz pozytywne działanie wpływające na lepsze życie każdego z nas. Na szczęście zmienia się to w Polsce na korzyść, bo młodzi ludzie rosną w przeświadczeniu, że lepiej żyć w czystej okolicy. Chętnie segregują więc śmieci, biorą udział w ekologicznych akcjach, są bardzo zaangażowani w życie swojej lokalnej społeczności. Chcą, żeby ich mały świat był uporządkowany i przyjemny do życia. 

Współpracujmy - to dobre dla każdego z nas

Działanie każdego z nas, edukowanie od najmłodszych lat, regularna segregacja - to wszystko absolutnie kluczowe. Pamiętajmy jednak, że wiele zależy od tego, co dzieje się na różnych szczeblach, gdzie niezwykle istotna jest współpraca różnych sektorów. Mowa tu szczególnie o sektorach - publicznym, prywatnym, a także o społeczeństwie obywatelskim. Wszystkie one muszą ze sobą współdziałać, żeby opracowywać oraz wdrażać efektywne strategie zarządzania odpadami. Jak więc widzimy, kooperacja powinna tu przebiegać na różnych poziomach, aby osiągnąć tak bardzo ważny konsensus. Głos każdego uczestnika, niezależnie od tego, z jakiej strony pochodzi, powinien być słyszalny. 

Ważna rola monitoringu

Nie można również zapominać o systematycznym monitorowaniu oraz ocenie efektywności działań, aby mieć wszystko pod kontrolą i wiedzieć, że sprawy idą w dobrą stronę. Najważniejsze, żeby robić to regularnie, co pozwoli “wyłapać” ewentualne problemy, by w porę je zmienić. W takiej sytuacji można zmienić lub dostosować strategię, opierając się na dostępnych wynikach. Taki monitoring jest niezbędny dla ciągłego doskonalenia procesów zarządzania odpadami. 

Tak samo ważne jest korzystanie ze sprawdzonych podmiotów świadczących usługi związane z odbiorem, transportem i zagospodarowaniem odpadów. Na terenie województwa świętokrzyskiego i małopolskiego polecamy zwłaszcza markę Ekom. Firma wdraża technologie zrównoważone w gospodarce odpadami, zapewniając wywóz różnych typów odpadów - nieczystości stałych, gruzu, odpadów budowlanych i przemysłowych. Gwarantuje również usługę wynajmu kontenera na odpady.