Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Opakowania na komponenty - Zalety opakowań z komorowych płyt polipropylenowych

ngplast - opakowania transportowe dla przemysłu
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Opakowania transportowe na komponenty odgrywają kluczową rolę w ochronie i transporcie przemysłowym różnorodnych półproduktów, części produkcyjnych czy elementów. W logistyce dostaw i procesach transportowych często wykorzystywane są opakowania wielokrotnego użytku i właśnie w takich zastosowaniach, opakowania z komorowych płyt polipropylenowych zdobywają popularność ze względu na ich liczne zalety.

Definicja opakowań na komponenty

Opakowania na komponenty to specjalnie zaprojektowane pojemniki, skrzynki lub pudełka, które mają na celu ochronę i przechowywanie różnych części lub elementów produktów, służących do wytworzenia produktu końcowego. Opakowania tena służą do transportu komponentów w procesach logistycznych i łańcuchach dostaw. Są to np. opakowania na reflektory, które są transportowane od poddostawcy do fabryki montującej je na linii produkcyjnej do samochodów.

Zalety opakowań z komorowych płyt polipropylenowych

1. Wytrzymałość i lekkość

Opakowania transportowe na komponenty wykonane z komorowych płyt polipropylenowych charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną, jednocześnie będąc lekkimi i łatwymi w transporcie.

2. Ochrona przed uszkodzeniami

Dzięki dwu i trzykomorowej strukturze płyt pp, opakowania skonstruowane z płyt pp zapewniają doskonałą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak odkształcenia, pęknięcia czy uderzenia. 

3. Odporność na wilgoć i warunki atmosferyczne

Płyty polipropylenowe są odporne na wilgoć i warunki atmosferyczne, co sprawia, że opakowania z nich wykonane są idealne do przechowywania w różnych warunkach środowiskowych.

4. Łatwość w transporcie i przechowywaniu

Dzięki swojej lekkości i stabilności, opakowania z komorowych płyt polipropylenowych są łatwe do transportu i przechowywania zarówno na linii produkcyjnej, jak i w magazynach.

5. Możliwości personalizacji

Opakowania te mogą być łatwo dostosowane do potrzeb klienta poprzez nadrukowanie logo, informacji o produkcie lub innych elementów graficznych. Mogą również być wykonane w różnych kolorach oraz posiadać indywidualne oznaczenia, miejsce na dokumenty lub inne akcesoria. Polipropylenowe opakowania na komponenty mogą być też wyposażone we wkłady piankowe, tekstylne lub przegródki separujące lub podtrzymujące produkty wewnątrz.

6. Ekologiczność

Komorowe płyty polipropylenowe są materiałem łatwo recyklingowalnym, co sprawia, że opakowania z nich wykonane mogą być przetworzone na granulat i ponownie przeznaczone do produkcji materiałów PP.

Zastosowania opakowań z komorowych płyt polipropylenowych

Przemysł motoryzacyjny

Wielokrotne opakowania pp są powszechnie wykorzystywane w branży motoryzacyjnej do pakowania i transportu różnych komponentów i części samochodowych, zapewniając ochronę podczas dostawy.

Elektronika

W przemyśle elektronicznym opakowania z komorowych płyt polipropylenowych są stosowane do pakowania delikatnych komponentów elektronicznych, chroniąc je przed uszkodzeniami podczas transportu i składowania. Opakowania mogą być wykonane w standardzie esd.

Przemysł farmaceutyczny, spożywczy i inne

Tworzywa pp są bezpieczne dla żywności oraz odporne na czynniki chemiczne. Opakowania pp w formie różnych skrzynek, pudeł i pojemników wielokrotnego użycia, znajdują zastosowanie w transporcie różnorodnych produktów.

Porównanie z innymi rodzajami opakowań

Opakowania kartonowe

W porównaniu z opakowaniami kartonowymi, transportowe opakowania na komponenty z komorowych płyt polipropylenowych są zdecydowanie bardziej wytrzymałe przy podobnej wadze oraz odporne na wilgoć. Opakowania pp znoszą nieporównywalnie więcej cykli wielorazowego użytkowania, niż ewentualne odpowiedniki kartonowe.

Opakowania z innych tworzyw sztucznych

W przeciwieństwie do opakowań z tworzyw sztucznych, opakowania z komorowych płyt polipropylenowych są łatwiejsze w produkcji i co za tym idzie tańsze. A oferują podobne właściwości. Wyprodukowanie pojemnika metodą matryc i wtrysku, z racji kosztów, wymaga wielonakładowej produkcji. Wytwarzanie opakowań z płyt komorowych pp jest ekonomiczne również w mniejszych nakładach. 

Opakowania drewniane

Wykorzystanie drewna w opakowaniach transportowych staje się coraz bardziej ograniczone z uwagi na koszty i parametry takich opakowań. Opakowania wielorazowe wykorzystujące drewno są cięższe i podatne na warunki zewnętrzne.

Opakowania metalowe

Wykorzystanie metali i blach w opakowaniach podyktowane jest ewidentnym wskazaniom, w których ich właściwości, szczególnie najwyższa wytrzymałość, są konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa transportu i przechowywania. Elementy metalowe lub stelaże z metalu mogą być łączone z innymi materiałami, np. płytami PP w celu przygotowywania specjalistycznych opakowań transportowych, łączących najlepsze cechy danych materiałów. 

Podsumowanie

Transportowe opakowania na komponenty wykonane z polipropylenowych płyt komórkowych pp, to lekkie i wytrzymałe, a zarazem ekonomiczne rozwiązania. Które coraz chętniej stosowane są w logistyce produkcji i łańcuchach dostaw różnorodnych branż. Przemawiają za tym ich liczne zalety, z których najważniejszą jest świetny stosunek kosztu do oferowanych właściwości.

www.ngplast.pl