Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Usługi R&D - dlaczego cieszą się coraz większym zainteresowaniem?

dział R&D
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

W gałęziach przemysłu takich jak produkcja elektroniki nieustanny rozwój, konkurencyjność, innowacyjność i ciągłe wprowadzanie nowinek do oferty są niezbędne. Rynki nowych technologii rozwijają się w wyjątkowo szybkim tempie, co powoduje że nie można pozwolić sobie na stagnację. Ta doprowadzi firmę do utraty klientów, a w konsekwencji do upadku. Jak jednak rozwijać przedsiębiorstwo, skoro otoczenie zmienia się w tak szybkim tempie? Tu z pomocą przychodzą usługi R&D, czyli badań i rozwoju. Sprawdzamy na jakiej zasadzie działają i dlaczego pomagają firmie w prosperowaniu na szybko zmieniającym się rynku.

Czym zajmuje się dział R&D w przedsiębiorstwie?

Aby zrozumieć zainteresowanie tego rodzaju usługami, najpierw trzeba odpowiedzieć na pytanie, jakie zadania stoją przed pracownikami działu R&D, czyli badawczo-rozwojowego (od ang. Research and Development - badania i rozwój). Przede wszystkim jest to nieustanne prowadzenie badań i analiz rynkowych, dotyczących zmieniających się trendów, oczekiwań klientów i tego w jaki sposób można im sprostać. Pracownicy mają za zadanie opracowywać koncepcje nowych urządzeń elektronicznych takich jak choćby smartfony, laptopy, telewizory czy internet rzeczy, które firma ma oferować na rynku, by utrzymać swoją konkurencyjność. Nie chodzi tu wyłącznie o podpatrywanie rozwiązań wprowadzanych przez inne podobne przedsiębiorstwa, ale głównie o szukanie innowacji - nisz rynkowych, które można wypełnić, szybko zyskując wielu nowych klientów. Dlatego też pracownikami działu R&D są najczęściej inżynierowie, naukowcy, specjaliści do spraw marketingu czy badania rynku. Zajmują się gromadzeniem danych rynkowych w konkretnym sektorze gospodarczym, w tym wypadku produkcji elektroniki, analizowaniem ich i na tej podstawie opracowywaniem nowych pomysłów, a także testowaniem nowych rozwiązań.

Własny dział R&D czy outsourcing usług?

Bardzo duże i bogate przedsiębiorstwa mogą pozwolić sobie na utrzymywanie własnego działu badawczo-rozwojowego. Jednak mniejsze firmy, przed którymi jeszcze wiele lat rozwoju, niekoniecznie mogą pozwolić sobie na tak duży wydatek. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że skompletowanie odpowiedniego zespołu do działu R&D oraz jego praca to spora inwestycja finansowa, która nie zwraca się natychmiastowo. Osiągnięcie sukcesu rynkowego oznacza bowiem wiele prób i błędów, a dobranie optymalnej ekipy pracowników może wymagań wielu zmian. Dlatego też mniejsze firmy niejednokrotnie decydują się na outsourcing, a więc korzystanie z usług R&D świadczonych przez firmy zewnętrzne. Niesie to za sobą wiele zalet - przede wszystkim od razu można zyskać dostęp do rzeszy wykwalifikowanych specjalistów z branży elektronicznej, którzy będą doskonale znać tę gałąź rynku, a także dobrze ze sobą współpracować. Efektem będzie o wiele szybsze uzyskanie satysfakcjonujących projektów, które po wprowadzeniu do produkcji znajdą szeroką klientelę i przyniosą realne zyski.

Rosnące zainteresowanie zewnętrznymi usługami badawczo-rozwojowymi dla przedsiębiorstw produkujących urządzenia i kompleksowe rozwiązania elektroniczne to efekt coraz większej konkurencji na rynku, a także szybkości zmian jakie na nim zachodzą. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw z sektora nowych technologii, gdzie co zaledwie kilka lat może pojawiać się konieczność adaptacji do zupełnie innych oczekiwań klientów. Firmy takie jak Inquel wiedzą o tym najlepiej, świadcząc zarówno usługi R&D jak i dając wsparcie technologiczne przedsiębiorstwo działającym w branży elektronicznej bądź komputerowej, począwszy od etapu badań i analiz aż do rozpoczęcia seryjnej produkcji.