Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dlaczego warto używać systemów automatyki w przemyśle?

automatyka przemysłowa
Źródło zdjęć: freepik
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Żeby wszystkie procesy przemysłowe przebiegały bez zakłóceń, były efektywne i jakościowe, potrzeba niezawodnych systemów automatyki. W poniższym artykule udowodnimy, dlaczego to tak ważne!

Automatyzm w służbie ludzkości

Automatyka zawsze pomagała człowiekowi, nawet w tak odległych czasach, że trudno w to uwierzyć. Mowa tu o starożytności, gdzie automatyczna praca była obecna, ale oczywiście na możliwości, jakie wtedy były dostępne. Wszelkie maszyny, które wykonywały zadania za człowieka, ułatwiały dzięki temu jego pracę, można zaliczyć do tej grupy. Niemniej, znana dzisiaj automatyka przemysłowa rozwinęła się dopiero gdy odkryto elektryczność i wynaleziono przekaźniki. Podobna skala pozytywnych zmian w tym obszarze przypadła na czasy rewolucji cyfrowej, która trwa de facto cały czas, dlatego ciągle pojawiają się nowe możliwości w zakresie lepszej automatyzacji. Ważne więc śledzić najnowsze trendy, żeby móc w pełni korzystać z ogromnej siły automatyki przemysłowej. 

Automatyka przemysłowa - co się na nią składa?

Automatyka przemysłowa pomaga firmom w różnych obszarach, sprawiając, że produkcja jest efektywna i niezakłócona. W skład całościowego systemu automatyki wchodzą różne urządzenia sterujące, sensory i aktuatory. Te inteligentne czujniki odpowiadają za wszystkie najważniejsze procesy, które można kontrolować z dowolnego miejsca. Wystarczy do tego posiadać komputer lub smartfon. Kluczowym modułem automatyki jest sterownik. Może nim być Programowalny Sterownik Logiczny (PLC), Rozproszony System Sterowania (DCS) lub sterownik dedykowany. 

Automatyka w przemyśle - jak bardzo pomaga?

Wdrożenie systemów automatyki w przemyśle niesie za sobą same zalety, przede wszystkim obniżenie kosztów produkcji przy jednoczesnym rozwoju przedsiębiorstwa. Procesy są bardziej usprawnione, niezakłócone, dzięki czemu produkcja następuje szybciej, a czas wytwarzania jest krótszy. W efekcie jednostkowa cena produktu jest niższa, w porównaniu do tradycyjnego procesu produkcji. Nie ma bowiem wątpliwości, że maszyny pracują efektywniej niż ludzie, są też odporne na zagrożenia, które mogłyby być niebezpieczne dla pracowników. Nie można też zapominać o tym, że mając dostęp do zaawansowanej automatyki przemysłowej, nie ma potrzeby zatrudniania wielu pracowników, gdyż maszyny zastępują ich miejsce. To szczególnie ważne, gdy ciężko znaleźć osoby chętne do pracy.

Automatyka przemysłowa - jak ją wdrożyć?

Każdy system może zostać przystosowany do automatyki przemysłowej, lecz należy pamiętać, iż to złożony proces, wymagający wdrożenia kilku etapów. Omówmy je teraz po kolei. 

Pierwszym krokiem musi być zebranie wymagań, a także oczekiwań użytkownika wdrażanego systemu. Trzeba więc dokładnie poznać procesy i standardy danego zakładu produkcyjnego. Mając zebrane najważniejsze informacje, można przystąpić do projektowania, w trakcie którego niezbędna jest współpraca między różnymi projektantami, odpowiedzialnymi za procesy mechaniczne, elektryczne i systemu sterowania. 

Kiedy są już przygotowane, można dokonać zakupów niezbędnych urządzeń. Opracowywany jest również program na urządzenia sterujące. Jednym z ostatnich etapów jest prefabrykacja szaf zasilających oraz sterowniczych. Są odpowiednio testowane jeszcze u producenta, żeby wyeliminować ewentualne usterki. Na sam koniec pozostaje montaż gotowych systemów. Pamiętajmy, aby przy wdrażaniu automatyki przemysłowej współpracować z zaufanymi partnerami. 

Zachęcamy do zapoznania się z tym, co ma do zaoferowania marka Smart For Industry. Wykonuje aplikację, odpowiadają w pełni na potrzeby klienta. Przebieg realizacji projektu rozpoczyna się od zaprezentowania sprawdzonych rozwiązań sprzętowych i aplikacyjnych. Dzięki temu, że Smart For Industry jest partnerem firmy TEL-STER, zapewnia najwyższą jakość. Specjalizuje się w różnych systemach programowania - SCADA: TelWin, iFix, Citect, inTouch, ClearScada, Wizcon, co gwarantuje szeroki dostęp do procesów automatyzacji. Jeszcze przed rozpoczęciem współpracy wyceniane jest wszystko, co istotne - koszt sprzętu, aplikacji, programowania - zgodnie ze specyfikacją projektową. Na tej podstawie Smart For Industry przygotowuje wstępny szkic wizualizacji, posiłkując się schematem technologicznego procesu, który należy zwizualizować. 

Podsumowując, automatyka przemysłowa to nowoczesne rozwiązanie, które można, a nawet trzeba - biorąc pod uwagę rozwój technologiczny - wdrożyć we własnej firmie. Pamiętajmy jednocześnie, że godny zaufania partner w biznesie jest na wagę złota.