Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie rodzaje montażu wykorzystuje producent podzespołów elektronicznych - płytek PCB?

linia montażowa SMT
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Firmy, które specjalizują się w produkcji płytek PCB zarówno w zakresie zleceń seryjnych, jak i w tworzeniu prototypów, mogą oferować dwa rodzaje montażu komponentów elektronicznych. Mowa o montażu powierzchniowym SMT lub przewlekanym THT. Czym charakteryzują się te dwie techniki i dlaczego obecnie częściej wybiera się montaż SMT?

Producent podzespołów elektronicznych, który chce działać kompleksowo, powinien mieć w swojej ofercie nie tylko montaż powierzchniowy SMT, lecz także przewlekany THT oraz świadczyć usługi dodatkowe. Wówczas faktycznie jest w stanie spełniać oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Czym różnią się wspomniane metody montażu i w jakich sytuacjach się sprawdzają?

Montaż powierzchniowy SMT – charakterystyka

Montaż SMT (ang. Surface Mount Technology) nazywany również montażem powierzchniowym polega na ułożeniu komponentów elektronicznych na płytce PCB, która pokryta jest pastą lutowniczą albo klejem termoutwardzalnym w wybranych miejscach.

Tak przygotowana płytka trafia do pieca lutowniczego. Pod wpływem wysokiej temperatury komponenty zostają przytwierdzone do obwodu – pomiędzy nimi powstaje trwałe połączenie.

Gdy lutowanie powierzchniowe jest zakończone, producent elektroniki przeprowadza testy wykrywające obecność ewentualnych słabych punktów układu. Są to zarówno testy elektryczne, jak i automatyczna inspekcja optyczna, testy ICT, badanie czystości jonowej oraz testy funkcjonalne.

Co ważne, montaż SMT jest w pełni zautomatyzowany. To pozwala na używanie miniaturowych komponentów, dokładne powtórzenie całego procesu, uzyskanie większej wydajności i obniżenie kosztów produkcji.

płytka pcb

Montaż przewlekany THT – najważniejsze informacje

Montaż w elektronice można przeprowadzać nie tylko z użyciem maszyn, lecz także ręcznie lub półautomatycznie. Manualnym montażem przewlekanym THT (ang. Through-Hole Technology) zajmują się doświadczeni specjaliści, którzy z ogromną precyzją wykonują swoją pracę.

Technologia THT polega bowiem na przekładaniu drucianych wyprowadzeń – nóżek – znajdujących się przy komponentach elektronicznych przez otwory wycięte w płytkach PCB. Nóżki są następnie przycinane i lutowane do powierzchni obwodu.

Jeśli proces jest w pełni manualny, za lutowanie odpowiada człowiek, jeżeli zaś półautomatyczny, lutowanie odbywa się z wykorzystaniem maszyn, które przesuwają płytkę nad falą cyny albo nad dyszami ostrzeliwującymi ją roztopioną cyną w wybranych miejscach.

Montaż THT pozwala uzyskać podzespoły o znacznej odporności na przegrzewanie, wysokie moce i uszkodzenia mechaniczne, ale jest mniej wydajny i droższy niż montaż powierzchniowy.

Montaż SMT a THT – który jest lepszy?

Czy to znaczy, że montaż SMT będzie lepszym rozwiązaniem dla każdego? Zdecydowanie nie. Jeśli klientowi zależy na płytkach PCB, które da się wykorzystać w urządzeniach pracujących w ciężkich warunkach, pewnie wybierze montaż THT.

Natomiast w przypadku produkcji seryjnej, konieczności stworzenia bardzo małych podzespołów i chęci powtarzania procesu stosuje się montaż powierzchniowy. Obecnie jest on częściej wybierany m.in. ze względu na tempo prac, ich koszty i postępującą miniaturyzację urządzeń elektronicznych.

Jeśli szukasz firmy, dla której produkcja i montaż płytek PCB to codzienność, sprawdź ofertę marki Printor: https://printor.pl