Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wybrać idealne stoły warsztatowe? 3 wskazówki

stół warsztatowy
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Dobrze zorganizowana przestrzeń robocza to obowiązkowy element, jeśli chcesz zapewnić sobie bądź swoim pracownikom możliwość wydajnej i stosunkowo przyjemnej pracy. Dlatego warto zainwestować trochę czasu w przeanalizowanie wyboru poszczególnych rzeczy. Na początek wybierz meble warsztatowe. To podstawa każdego stanowiska pracy. Dobrze dobrane stoły warsztatowe to połowa sukcesu. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać profesjonalny stół warsztatowy, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Poznasz 3 wskazówki ułatwiające wybór stołu warsztatowego i nie tylko. Dzięki temu szybko stworzysz przestrzeń do wydajnej pracy. Zapraszamy!

1. Ergonomiczny stół warsztatowy powinien zapewniać odpowiednio dobrane wymiary

Brzmi banalnie, ale w praktyce nie jest to takie oczywiste. Wybór wymiarów zależy przede wszystkim od charakterystyki Twojej pracy oraz dostępnego miejsca. Jeśli przy doborze wymiarów będziesz pamiętał o tych 2 kwestiach, to zapewnisz sobie praktyczność stołów warsztatowych. Pod wymiarami kryje się szerokość, długość oraz wysokość. Na początek dobierz dwie początkowe wartości. Dokonaj pomiarów w miejscu pracy i ustal, jaki stół warsztatowy będzie pasował w dane miejsce. Uwzględnij również rodzaj pracy i potrzeby osoby pracującej na tym stanowisku. W przeciwnym razie możesz popełnić bardzo popularny błąd, który ma szereg nieprzyjemnych konsekwencji.

Jeśli dane stanowisko nie wymaga stołu rozciągniętego na całą dostępną szerokość, to odpuść sobie zakup takiego stołu. Zastawienie całej przestrzeni stołem nie ułatwi pracy, a może znacznie przeszkadzać w codziennym poruszaniu się po warsztacie. Duże stoły robocze wyglądają jak inwestycja na przyszłość i prosty sposób na stworzenie idealnej przestrzeni do pracy. Ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej i potem taki duży stół sprawia mnóstwo problemów w organizacji pracy oraz korzystaniu z przestrzeni warsztatu. Ponadto zajmuje miejsce, którego przecież nigdy nie jest za dużo i jakaś wolna przestrzeń zawsze znajdzie swoje zastosowanie.

Dlatego warto pamiętać, że przesadzanie z rozmiarem stołu mija się z celem. Znacznie lepszym wyborem będzie stół dopasowany do potrzeb pracownika i rodzaju wykonywanej przez niego pracy. Szczególnie ważny jest ten ostatni wymiar, czyli wysokość. To klucz do wygodnej i wydajnej pracy.

To kolejny częsty i poważny błąd przy zakupie stołu do warsztatu. Jeśli zapomnisz o uwzględnieniu wysokości, to wybrany stół może utrudniać wykonywanie podstawowych czynności. Jedynie prawidłowo dobrana wysokość stołu jest gwarantem komfortowej pracy. Procedura doboru wysokości jest bardzo prosta. Wystarczy, że osoba, która będzie najczęściej korzystać ze stołu stanie przy nim i sprawdzi, jak odpowiada jej dany model. W ten sposób można szybko ustalić dopasowanie stołu do wzrostu i zasięgu ramion pracownika. Sytuacja wygląda nieco gorzej, kiedy kupujesz stoły warsztatowe przez internet.

W takim wypadku musisz kierować się wskazaniami z dokumentacji technicznej. Znajdziesz tam wysokość stołu. Postaraj się tak dobrać ten parametr, żeby pracownik mógł komfortowo korzystać z wybranego stołu. Pamiętaj, że zawsze masz 14 dni na zwrot bądź wymianę stołu. Jeśli wybrany stół roboczy nie spełnia wszystkich Twoich oczekiwań i wolałbyś jednak nieco zmienić wymiary, to nie wahaj się skorzystać z tej opcji. Wymiary to jeden z ważniejszych elementów decydujących o wygodzie użytkowania stołu i musi zostać dobrany prawidłowo. Kolejny element na naszej liście wskazówek będzie z kolei warunkował solidność i trwałość stołu, co jest bardzo ważne w perspektywie kilkuletniego korzystania z zakupionego stołu.

2. Materiał wykonania to element decydujący o trwałości wybranego stołu warsztatowego

Na rynku stołów warsztatowych znajdziesz wiele rodzajów materiałów, z jakich wykonuje się blaty. Ale zdecydowanie najpopularniejsze są 3, które poznasz poniżej.

Płyta wiórowa to rozwiązanie dla osób, które poszukują czegoś taniego i nie mają większych wymagań w obszarze trwałości, czy solidności. Jeśli wybierasz ten materiał, to musisz liczyć się z tym, że stół będzie podatny na wszelkie uszkodzenia i najprawdopodobniej nie przetrwa kilkunastu lat intensywnego użytkowania.

Kolejna opcja to drewno. Tutaj jest już znacznie solidniej. Drewniane blaty są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, czy oddziaływanie temperatury. Dzięki temu masz pewność, że stół warsztatowy będzie Ci służył przez długie lata.

Ostatnia popularna opcja to stoły warsztatowe metalowe. To świetny wybór dla osób ceniących trwałość. Metalowe blaty są praktycznie niezniszczalne i zapewniają niesamowitą trwałość.

3. Zwróć uwagę na dodatkowe funkcjonalności, które oferują profesjonalne stoły warsztatowe

Kiedy już dobierzesz wymiary i materiał wykonania, pozostanie Ci jedynie wybrać model wyposażony w odpowiednie dodatki. Postaw na model posiadający potrzebną Ci liczbę dodatkowych szuflad, półek, pojemników i innych funkcjonalności, a z pewnością będziesz zadowolony.

Podsumowanie

Na początek ustal wymiary. Potem wybierz materiał spełniający Twoje oczekiwania i wpasowujący się w budżet. I na końcu dobierz model wyposażony w dodatki, które przydadzą się w tworzonej przestrzeni roboczej. Zrealizuj tę prostą instrukcję, a z łatwością wybierzesz idealny stół warsztatowy. Sprawdź sam!