Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Toczenie CNC stali

maszyna CNC wykonuje obróbkę stali
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Toczenie CNC jest procesem obróbki skrawaniem, który polega na usuwaniu materiału z obrabianego przedmiotu za pomocą narzędzia obrotowego. Narzędzie to, zwane nożem tokarskim, porusza się w kierunku prostoliniowym wzdłuż osi obrabianego przedmiotu. Toczenie CNC jest wykorzystywane do obróbki szerokiego zakresu materiałów, w tym stali, aluminium, mosiądzu, brązu, żeliwa i tworzyw sztucznych. Toczenie CNC stali to zaawansowany proces obróbki skrawaniem, który umożliwia tworzenie dokładnych i wysokiej jakości komponentów metalowych. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii oraz sterowaniu komputerowemu, toczenie CNC w stali staje się niezastąpione w produkcji elementów o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach.

Jak wykonuje się toczenie CNC stali?

Toczenie CNC stali opiera się na zastosowaniu narzędzia tnącego, które obraca się wokół osi obrotowej materiału z metalu, usuwając (skrawając) jego nadmiar. Sterowanie numeryczne komputerem (CNC) umożliwia precyzyjne kontrolowanie ruchu narzędzia, co pozwala na uzyskanie dokładnych kształtów i wymiarów części.

 1. Przygotowanie obrabianego przedmiotu - w tym etapie obrabiany przedmiot jest mocowany na maszynie tokarskiej.
 2. Programowanie maszyny - w tym etapie generowany jest program technologiczny, który zawiera informacje o ruchach narzędzia, prędkościach skrawania i parametrach obróbki.
 3. Obróbka - w tym etapie maszyna CNC wykonuje obróbkę obrabianego przedmiotu zgodnie z programem technologicznym.

Toczenie CNC stali

Zalety toczenia CNC stali

Toczenie CNC jest jednym z kluczowych procesów obróbki mechanicznej, a zastosowanie nowoczesnych urządzeń toczenia numerycznego (CNC) przynosi wiele korzyści, zwłaszcza w przypadku obróbki stali.
Oto kilka głównych zalet toczenia CNC w stali:

 • Precyzja: Toczenie CNC oferuje wyjątkową precyzję i powtarzalność. Dzięki zaawansowanym oprogramowaniom i sterowaniu numerycznemu można osiągnąć bardzo dokładne wymiary i wykończenie powierzchni. To idealne rozwiązanie dla branż, które wymagają wysokiej jakości detali, takich jak przemysł lotniczy czy medyczny;
 • Złożone kształty: Urządzenia CNC pozwalają na toczenie stali w najbardziej złożone kształty, które są trudne do osiągnięcia tradycyjnymi metodami. Dzięki możliwości obróbki wieloosiowej i różnym narzędziom, toczenie CNC umożliwia tworzenie skomplikowanych detali z wysoką precyzją i efektywnością;
 • Automatyzacja i szybkość: Toczenie CNC stali jest w pełni zautomatyzowane, co przekłada się na większą wydajność i szybkość produkcji. Dzięki programowaniu CNC można skrócić czas obróbki, zminimalizować błędy człowieka i osiągnąć większą efektywność w procesie produkcyjnym;
 • Powtarzalność: Dzięki zastosowaniu programów i oprogramowania CNC można łatwo odtwarzać te same operacje toczenia na różnych detalach. To umożliwia zachowanie jednolitej jakości produktów i skrócenie czasu produkcyjnego;
 • Optymalne wykorzystanie materiału: Toczenie CNC umożliwia optymalne wykorzystanie materiału, co przekłada się na zmniejszenie strat i kosztów. Za pomocą zaawansowanych algorytmów i strategii toczenia, możliwe jest minimalizowanie ilości odpadów i maksymalne wykorzystanie surowca;
 • Zwiększona trwałość narzędzi: W toczeniu CNC stali, dzięki odpowiednim parametrom skrawania i chłodzeniu, można osiągnąć zwiększoną trwałość, a zarazem idealne spasowanie wytworzonych elementów gwarantuje jakość produktu końcowego.

Dla jakich branż usługi toczenia CNC są najlepszym wyborem?

Toczenie CNC jest wykorzystywane w wielu branżach, w tym:

 • Maszynowej - toczenie CNC jest wykorzystywane do produkcji elementów konstrukcyjnych, maszyn i urządzeń.
 • Lotniczej - toczenie CNC jest wykorzystywane do produkcji części i podzespołów do samolotów i innych statków powietrznych.
 • Motoryzacyjnej - toczenie CNC jest wykorzystywane do produkcji elementów i podzespołów do samochodów, motocykli i innych pojazdów.
 • Elektronicznej - toczenie CNC jest wykorzystywane do produkcji elementów i podzespołów do urządzeń elektronicznych.
 • Jubilerskiej - toczenie CNC jest wykorzystywane do produkcji biżuterii i innych wyrobów jubilerskich.

Toczenie CNC w stali to zaawansowany proces obróbki, który umożliwia tworzenie precyzyjnych i jakościowych komponentów metalowych. Dzięki swoim zaletom, takim jak precyzja, wysoka jakość uzyskanej w procesie obróbki skrawaniem powierzchni, elastyczność i szybkość dostarczenia gotowych elementów, jest niezastąpione w wielu dziedzinach przemysłu, zapewniając produkty o najwyższej jakości. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Specialtech.