Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak prawidłowo przechowywać olej opałowy w zbiornikach?

Zbiorniki na olej opałowy
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Prawidłowe przechowywanie oleju opałowego w dobrej jakości zbiornikach to pierwsza złota zasada bezpieczeństwa użytkowników ogrzewania olejowego. Nie wystarczy kupić drogi i praktyczny piec, aby można było bezpiecznie ogrzać dom czy kilka budynków jednorodzinnych. Potrzebne są odpowiednio dobrane zbiorniki oraz umiejętne rozmieszczenie ich wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Prawidłowa instalacja zapewnia spokojne i przyjemne użytkowanie pieca olejowego bez uszkodzeń mechanicznych i awarii.

Pojemniki dwupłaszczowe - bezpieczne i mocne

Zbiorniki na olej opałowy są bardzo często kupowane przez użytkowników domków jednorodzinnych i wielorodzinnych. Dzięki specjalnej konstrukcji (jeden zbiornik umieszczony w  drugim) są niezwykle mocne i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, mają doskonałe właściwości termiczne, dlatego nie popsują się podane działaniu wysokiej lub ekstremalnie niskiej temperaturze. Pomieszczą znacznie więcej paliwa niż zbiorniki jednopłaszczowe, w których może znaleźć się najwięcej do 800 litrów oleju opałowego. Jednak największą ich zaletą jest wysoki poziom ochrony przed rozszczelnieniem się ścianek zbiornika. Przedostatnie się do gleby niebezpiecznej  substancji byłoby niebezpieczne dla środowiska.

Nad ziemią, pod ziemią czy w pomieszczeniu?

Pojemnik na olej opałowy może być przechowywany w różnych miejscach. Jeśli zdecydujesz się na pojemnik na paliwo opałowe na  zewnątrz posesji, wtedy miejsce styku zbiornika z podłożem powinno być odizolowane. Zbiornik musi znajdować się w określonej odległości od domu (10 m), garażu (10m) oraz gazociągu (40m). Istnieje też potrzeba wykonania instalacji, która ogrzeje olej opałowy do określonej temperatury. Natomiast w przypadku umieszczenia zbiornika pod ziemią powinien znaleźć się w specjalnie niecce dobrze izolowanej. Pojemnik na paliwo opałowe zakopuje się na głębokości ok. 1.5 m i 3 metry od zabudowań. Również należy pamiętać, aby pod ziemią nie było żadnych rur, korzeni drzew czy innych materiałów (np. media), które mogłyby stanowić przeszkodę w sprawnym zainstalowaniu i działaniu instalacji grzewczej.

Najczęściej pojemnik na olej opałowy umieszcza się wewnątrz budynku w piwnicy, w specjalnie przygotowanej kotłowni. Przede wszystkim pomieszczenie musi być bardzo dobrze przygotowane pod względem bezpieczeństwa pożarowego. Zbiornik opałowy ma być wyposażony w przewody, które służą do napełniania, odpowietrzania i pobierania oleju. Natomiast wszystkie zbiorniki połączone w tzw. baterie muszą być takiego samego rodzaju i mieć taką samą objętość. 

Które zbiorniki wybrać, które będą najlepsze?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje pojemników na olej opałowy. Pierwszy to zbiornik na paliwo opałowe wykonany ze stali. Jest bardzo mocny, ale trzeba pokrywać go specjalną powłoką antykorozyjną. Natomiast drugi, polietylenowy, zyskuje sobie coraz większa popularność. Za ich wyborem przemawia lekkość, odporność na korozję i brak konieczności stresowania powłok antykorozyjnych. W dobrze zaopatrzonych sklepach ze zbiornikami na olej opałowy jest duży wybór, co ułatwia wybranie najlepszego produktu. Tak jest  np. w katalogu sklepu Xymen: https://xymen.pl/kategoria-produktu/zbiorniki-na-olej-opalowy/. Znajdują się w nim różne rodzaje i pojemności pojemników, dlatego można dopasować zbiornik do swoich potrzeb i kubatury wnętrza.

Jednym z oferowanych produktów jest wysokiej klasy zbiornik na olej opałowy marki Kingspan. Pomieści aż 9000 litrów paliwa, które nie będzie wyciekać dzięki solidnej dwupłaszczowej konstrukcji. Brak łączeń powoduje, że jest bardzo odporny na uderzenia. Nie zagrożą mu również promienie UV i  trudne warunki atmosferyczne.

Drugi pojemnik (tej samej marki) na olej opałowy ma najmniejszą pojemność (200 litrów) ze wszystkich oferowanych w sklepie. Jednak i takie zbiorniki są potrzebne. Wykorzystuje się je w mniejszych domkach, w których powierzchnia do ogrzania jest nieduża. Można połączyć je również w zespół kilku zbiorników, co przełoży się na stworzenie większych możliwości eksploatacyjnych. Ma również dwupłaszczową, jednolitą konstrukcję. Solidny, trwały i odporny na działanie promieniowania UV.

Ogrzewanie domu piecem na olej opałowy może być przyjemne i proste, jeśli tylko zostaną spełnione wszystkie warunki bezpiecznego przechowywania oleju. Wybór odpowiedniego pojemnika na paliwo opałowe to gwarancja długiej i ekonomicznej pracy.