Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Na czym polega obróbka plastyczna blach?

Obróbka plastyczna blach
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Obróbka plastyczna blach to proces powszechnie wykorzystywany w przemyśle — umożliwia tworzenie wyrobów o określonych właściwościach mechanicznych, kształcie i strukturze. Proces ten jest niezwykle istotny w wielu firmach, gdyż stanowi kluczowy element w produkcji różnorodnych komponentów i konstrukcji.

Podstawowe czynności w czasie obróbki plastycznej blach

Obróbka plastyczna blach obejmuje szereg różnorodnych metod, których celem jest dostosowanie blachy do konkretnego zastosowania. Te techniki pozwalają na osiągnięcie pożądanych właściwości mechanicznych, kształtu i wymiarów. Do podstawowych czynności wykonywanych podczas obróbki plastycznej blach zalicza się:

  • walcowanie — proces ten polega na przetwarzaniu blachy poprzez przetaczanie jej między walcami, co powoduje zmiany w grubości i kształcie blachy.
  • cięcie — blachy można ciąć w odpowiednich kształtach i rozmiarach za pomocą różnych narzędzi, takich jak noże, piły lub przecinarki plazmowe.
  • zaginanie — zaginanie blachy umożliwia nadawanie jej pożądanych kształtów i kątów, co jest szczególnie przydatne w konstrukcji i produkcji elementów z blachy.
  • żłobienie — ten proces polega na wytwarzaniu rowków lub wypukłości na powierzchni blachy, co pozwala na zwiększenie jej wytrzymałości lub ułatwia łączenie z innymi elementami.
  • wykrawanie — wykrawanie to usuwanie fragmentów blachy w celu uzyskania określonych otworów, wycięć lub kształtów.
  • tłoczenie — podczas tłoczenia na powierzchni blachy wytwarzane są reliefy lub wzory, co nadaje jej estetyczny wygląd lub dodatkowe właściwości.

Wysokiej klasy obróbka plastyczna blach

Wysokiej jakości obróbka plastyczna blach wymaga nowoczesnych maszyn oraz doświadczonego personelu. Firma Trumpf to przykład przedsiębiorstwa, które inwestuje w najnowsze technologie i urządzenia, aby spełniać najwyższe standardy w zakresie obróbki blach.

Dostępne są urządzenia, takie jak wysokowydajnościowa prasa krawędziowa i hydrauliczna gilotyna, a także precyzyjna przecinarka plazmowa CNC. Te zaawansowane maszyny pozwalają na cięcie i gięcie blachy w sposób precyzyjny i efektywny.

Warto zaznaczyć, że firma Trumpf zapewnia odpowiednie kwalifikacje swojemu personelowi, co gwarantuje jakość i dokładność każdej operacji obróbki blachy.