Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Polskie urządzenia do oczyszczalni ścieków

oczyszczalnia ścieków
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

W dzisiejszych czasach ochrona środowiska staje się coraz bardziej istotna, a jednym z kluczowych obszarów jest odpowiednie oczyszczanie ścieków. W tym kontekście firma BIOX odgrywa istotną rolę jako producent urządzeń do oczyszczalni ścieków. BIOX specjalizuje się w tworzeniu rozwiązań, które pomagają w ochronie naszych zasobów wodnych poprzez skuteczne oczyszczanie ścieków.

BIOX - w pełni polska produkcja

Firma BIOX to polskie przedsiębiorstwo, zapewniające rozwiązania do oczyszczania ścieków dla różnych sektorów, takich jak przemysł chemiczny czy spożywczy, hodowla ryb oraz sektor rolniczy. Zespół BIOX składa się z wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają rozległą wiedzę i doświadczenie w branży wodno-kanalizacyjnej. Ta wiedza pozwala firmie na opracowywanie i dostarczanie urządzeń, które są skuteczne, niezawodne i zgodne z przyjętymi standardami środowiskowymi.

Wszystko rozpoczęło się 1989 roku, kiedy to Polska otworzyła się na nowe rynki. Polska gospodarka uznawana była za mało nowoczesną i nie do końca wydajną. Zachodnie firmy oferowały więc swoje rozwiązania, na które nie było stać naszych rodzimych przedsiębiorców. Pojawił się wtedy pomysł na stworzenie firmy, zajmującej się produkcją urządzeń równie wysokiej jakości, ale zdecydowanie tańszych. Bazując na swoim wykształceniu i doświadczeniu Pan Jerzy Kiczyński, założył w Giżycku Zakład Urządzeń Natleniających BIOX, w którym pierwszym wyprodukowanym urządzeniem był natleniacz strumienicowy. Był to jednak dopiero początek i z biegiem lat firma projektowała i produkowała kolejne urządzenia, odpowiadające wymogom i standardom rynku.

Istotnym faktem, który należy podkreślić jest wyłącznie polska produkcja. Oferowane przez BIOX mieszadła, dekantery, natleniacze oraz inne urządzenia wytwarzane są w Polsce w zakładzie produkcyjnym firmy. Pozwala to na szybki serwis sprzętu w przypadku awarii, jak również dostępność części eksploatacyjnych.

Urządzenia marki BIOX

Biox oferuje pełną gamę urządzeń niezbędnych do właściwego oczyszczania ścieków. Jednym z ich głównych produktów są zaprojektowane oraz wyprodukowane przez firmę mieszadła:

 • zatapialne HYDRA - wykorzystywane w oczyszczalniach ścieków, przemyśle czy rolnictwie, jak również w hodowli ryb. Mieszadła te wspomagają urządzenia natleniająco-mieszajace, co zapobiega osadzaniu się osadów i zawiesin na dnie zbiornika oraz następnie ich zagniwaniu.

  • Maksymalna moc urządzenia: do 2,2 kW

 • zatapialnie TURBO - podobnie jak wcześniej wspomniane mieszadła HYDRA, swoje zastosowanie znajdują w oczyszczalniach ścieków, hodowli ryb, przemyśle i w sektorze rolniczym. Wykorzystywane są jednak w trudniejszych warunkach, między innymi z uwagi na większą moc wynoszącą do 5,5 kW.

 • zatapialne pompujące - służące do przepompowywania cieczy między zbiornikami o wyrównanym poziomie, produkowane w dwóch typoszeregach o różnym zakresie mocy: MZP z korpusem ze stali nierdzewnej lub żeliwa i mocy do 2,2 kW oraz MKP z korpusem ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej o mocy do 5,5 kW

Ponadto w ofercie firmy BIOX dostępne są także:

 • natleniacze strumienicowe i mieszadła napowietrzające
 • dekantery - jednopływakowe, wielopływakowe, pneumatyczne, elektryczne
 • zbieracze i zatapiacze flotatów
 • prowadnice mieszadeł - standardowe, samoobsługowe i samonośne
 • żurawie - proste, ukośne i składane
 • wciągarki linowe samohamowne

Podsumowanie

Wysoka jakość i niezawodność to filar działalności firmy Biox. Zespół inżynierów i specjalistów stale dąży do doskonalenia istniejących produktów oraz rozwijania nowych, zaawansowanych technologicznie rozwiązań zarówno w procesie projektowania jak i produkcji. Firma posiada również swój własny zbiornik testowy, który pozwala na sprawdzenie pracy urządzeń w warunkach rzeczywistych. Daje to zatem możliwość dostosowania parametrów danego urządzenia do warunków w jakich będzie docelowo pracować, a wykorzystywanie metody symulacji CFD, umożliwia również klientom firmy najbardziej optymalny dobór i lokalizację urządzeń.