Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Koła łańcuchowe a koła zębate: różnice i zastosowania

Schipolska
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Napęd w maszynach może być przenoszony za pomocą przekładni łańcuchowej. Do najbardziej istotnych elementów tego typu napędów zalicza się koła łańcuchowe. Gdyby nie one, przekładnia łańcuchowa nie byłaby w stanie działać. Napędy łańcuchowe należą do bardzo popularnych, występują więc w różnorodnych typach i wymiarach. W efekcie zróżnicowane są również koła łańcuchowe, dzięki temu z łatwością możesz wybrać model, które będzie idealnie pasować do danego napędu.

Koła łańcuchowe – podstawowe rodzaje

Rodzajów kół łańcuchowych, o czym już wspominaliśmy, jest naprawdę wiele. Różnią się one od siebie między innymi materiałem, z którego zostały wyprodukowane. Do tych najbardziej popularnych zalicza się koła łańcuchowe stalowe, które są naprawdę wyjątkowo wytrzymałe i odporne na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Koła te różnią się między sobą również budową. Biorąc pod uwagę to kryterium, można wyróżnić koła łańcuchowe bez piasty oraz z piastą. Te pierwsze odznaczają się wyjątkowo prostą konstrukcją, dzięki czemu są nieskomplikowane w obsłudze. Na rynku znajdziesz je w różnych wariantach. Możesz wybrać koła łańcuchowe bez piasty:

  • jednorzędowe;
  • dwurzędowe;
  • trzyrzędowe.

Koła z piastą są wyjątkowo wytrzymałe, dlatego stosuje się je w maszynach, które podlegają dużym obciążeniom. Podobnie jak te bez piasty występują w trzech typach, dlatego też dobranie odpowiedniego koła do łańcucha nie sprawi Ci najmniejszego nawet problemu.

Jakie zalety mają koła łańcuchowe?

Zastosowanie tych elementów jest ogromne: koła łańcuchowe mogą bowiem pełnić różną rolę, sprawdzają się zarówno jako element systemu napędowego, jak również jako napinacz. Koła łańcuchowe mogą wprawiać maszyny i urządzenia w ruch, przesuwać, otwierać albo podnosić. Oznacza to, że spotkasz je w maszynach budowlanych i rolniczych, taśmach produkcyjnych, podnośnikach, dźwigach, różnego rodzaju pojazdach zarówno mechanicznych, jak i napędzanych siłą ludzkich mięśni bramach. Mogą współpracować z łańcuchami rolkowymi, co jest ich kolejną zaletą. Jeśli chcesz kupić koła łańcuchowe renomowanych producentów, zależy Ci na tym, aby ich jakość była naprawdę wysoka, wejdź na naszą stronę internetową. To doświadczona firma, która od początku współpracuje z najlepszymi dostawcami

Koła łańcuchowe – na co zwracać uwagę, wybierając ten element napędu?

Wybierając koła łańcuchowe, nie możesz zapominać o tym, że zarówno łańcuch, jak i koło muszą do siebie idealnie pasować. Dobrej jakość koła łańcuchowe wykonane są tak, że rolka łańcucha bez problemu mieści się w przestrzeni znajdującej się między podziałką łańcucha a zębami koła. Pamiętaj też, aby dobrać koła łańcuchowe do charakteru pracy, którą będzie wykonywać urządzenie z tym rodzajem napędu.