Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Windy przemysłowe – jakie korzyści można odnieść z ich wdrożenia w zakładzie?

Winda przemysłowa
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Windy przemysłowe należą do najpopularniejszych urządzeń wykorzystywanych do budowy linii transportowych. Przedsiębiorcy stosują je w procesach związanych z tzw. transportem bliskim, w tym do układania ładunków na regałach magazynowych, umieszczania produktów i surowców na wyższych kondygnacjach linii przenośnikowych etc. Inwestycja w windy przemysłowe może być jedną z najlepszych decyzji, jakie podejmie przedsiębiorca chcący rozwinąć swoją działalność. W naszym artykule omawiamy najważniejsze korzyści wynikające z wdrożenia wind przemysłowych w zakładzie, na przykład produkcyjnym.

Przyspieszenie procesu transportu wewnętrznego

Transport wewnętrzny to często bagatelizowany proces biznesowy. Wielu przedsiębiorców zakłada, że musi być on oparty o fizyczną pracę ludzi, na przykład pracowników magazynu. Tymczasem istnieją dziś rozwiązania, które pozwalają częściowo lub całkowicie zautomatyzować transport bliski – do tej kategorii zaliczamy również windy przemysłowe.

Pamiętajmy, że automatyzacja to także optymalizacja kosztów działalności, o czym decyduje m.in. możliwość zredukowania lub niezwiększania zatrudnienia oraz lepszego wykorzystania już zatrudnionych pracowników – chociażby poprzez przeniesienie ich z magazynu na bardziej odpowiedzialne stanowiska.

Odciążenie pracowników

Windy przemysłowe umożliwiają automatyczne przenoszenie ciężkich ładunków w kierunku góra-dół, co samo w sobie stanowi olbrzymie ułatwienie dla pracowników. Co więcej, winda może stanowić alternatywę lub uzupełnienie dla innych urządzeń, które dziś wykorzystuje się do przenoszenia ładunków i np. układania ich na regałach magazynowych – by wymienić tylko wózki widłowe czy ręczne lifty.

Zminimalizowanie ryzyka wypadków

Ponieważ winda przemysłowa ogranicza zaangażowanie pracowników w proces ręcznego przenoszenia ładunków, zwłaszcza tych najcięższych, to w naturalny sposób wpływa na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na terenie danego zakładu.

Wdrożenie windy w proces transportu bliskiego znacząco zmniejsza ryzyko wypadków, jak i kontuzji wysiłkowych, które destabilizują funkcjonowanie zakładu (z uwagi na długotrwałe zwolnienia chorobowe).

Możliwość zbudowania kompletnej, zautomatyzowanej linii transportowej

Windy przemysłowe mogą stanowić jeden z kluczowych elementów linii transportowej czy to na potrzeby zaplecza magazynowego przedsiębiorstwa, czy środowiska produkcyjnego. Windy bardzo dobrze sprawdzają się m.in. do przenoszenia półproduktów, elementów konstrukcyjnych, całych palet z podzespołami itd.

Jeśli więc przedsiębiorca ma w planach zautomatyzowanie procesu transportowania towarów w obrębie zakładu, to prawdopodobnie będzie również zainteresowany wdrożeniem odpowiedniej windy przemysłowej.

Inwestycja w windę przemysłową – od czego zacząć?

Zakup windy przemysłowej nie powinien być kwestią przypadku. Pamiętajmy, że mówimy tutaj o zaawansowanym technicznie urządzeniu wchodzącym w skład linii transportowych, gdzie liczy się perfekcyjne dopasowanie urządzenia do specyfiki danego zakładu, rodzaju przenoszonych ładunków, jak i realnych potrzeb przedsiębiorstwa.

Stąd pierwszym krokiem w kierunku zainwestowania w windę przemysłową powinno być skontaktowanie się z rekomendowanym producentem takich urządzeń. Na polskim i europejskim rynku szczególnie dobrą opinią cieszy się spółka PROMUS Katowice.

PROMUS Katowice to renomowany producent zaawansowanych rozwiązań z dziedziny automatyzacji przemysłu. Spółka od ponad 30 lat projektuje, tworzy i integruje systemy na rzecz przedsiębiorstw z takich branż, jak automotive, meblowa czy przemysłowa. Dzięki licznemu zespołowi inżynierów PROMUS Katowice może realizować nawet najambitniejsze projekty, w tym związane z kompleksową budową linii transportu wewnętrznego np. w fabrykach czy centrach logistycznych.

Jedną ze specjalizacji PROMUS Katowice są właśnie windy przemysłowe, zarówno dwusłupowe, jak i czterosłupowe, o czym więcej możesz przeczytać na stronie internetowej https://promuskatowice.pl/artykuly.