Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Najważniejsze funkcje sondy pomiarowej – o czym warto wiedzieć?

urządzenia pomiarowe
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Kontrola jakości jest niezwykle ważnym procesem w wielu branżach: od motoryzacyjnej, przez medyczną, aż po przemysł tworzyw sztucznych. Uzyskanie miarodajnych wyników jest możliwe wyłącznie poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii. Wśród nich prym wiodą specjalistyczne sondy. Jak działają i jakie mają funkcję? Zachęcamy do lektury, aby znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.

Do czego służy sonda pomiarowa?

Jej przeznaczenie jest oczywiste: musi wykonywać szereg pomiarów kontrolnych i przekazać zdobyte informacje operatorowi. Dzieje się to poprzez zetknięcie sondy z obrabianym detalem. Na tej podstawie jest w stanie wyciągnąć dane wymiarowe, a także określić kształt przedmiotu. Wartości geometryczne są automatycznie tłumaczone na język programowania, przez co można bez problemu odtworzyć je w zupełnie innym kontekście. Sonda pomiarowa ma za zadanie gromadzić wszystkie istotne informacje na ten temat.

Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że wiele obiektów musi odpowiadać ograniczeniom zgodności. W przeciwnym wypadku staną się najsłabszym ogniwem planowanej konstrukcji, a w niektórych sytuacjach wręcz uniemożliwią ukończenie projektu.

Urządzenie pomiarowe z wysokiej jakości trzpieniem

Najważniejsza w ich przypadku jest wszechstronność. W końcu nie da się przewidzieć, z jakim elementem będą mieć do czynienia. Dlatego profesjonalne urządzenia pomiarowe są wyposażone w trzpień, który zwiększa ich funkcjonalność. Nie tylko dociera do mierzonego obiektu, ale też utrzymuje dokładność w miejscu zetknięcia.

Najlepiej, jeśli sonda ma możliwość montowania trzpieni o różnej wielkości. W ten sposób umożliwia dostosowanie kontroli do bieżących potrzeb  związanych z pomiarami wałków oraz elementów obrotowych.

Sonda pomiarowa z systemem optycznym

Tego typu urządzenia doskonale współpracują z systemami optycznymi. Zwłaszcza jeśli mowa o sondach stykowych. Ich funkcjonalność pozwala na wykrycie cech, których nie da się zmierzyć optycznie, więc uzupełniają podstawowe opcje. Co konkretnie da się dzięki nim znaleźć? Między innymi charakterystyki dotyczące bicia osiowego (włącznie z wersją całkowitą), długości, płaskości oraz prostopadłości. Przy okazji są też w stanie zbadać szerokość, głębokość i długość wpustu. W efekcie uzyskuje się pełną kontrolą pomiarową dla części toczonych.

Sonda pomiarowa 3D

Istnieją jeszcze wersje umożliwiające wykonanie pomiarów w pełnym trójwymiarze. To szczególnie przydatne w przypadku elementów o skomplikowanych kształtach i trudno dostępnych miejscach. Na dodatek potrafią znacząco przyspieszyć kontrolę jakości, a nawet wprowadzać poprawki do projektów – niezależnie od stopnia ich zaawansowania.

Które urządzenie pomiarowe wybrać?

Polecamy uwadze rozwiązania dostarczane przez firmę NA Technology. Jej urządzenia pomiarowe wyróżniają się wysoką jakością, niezawodnością oraz wyjątkową precyzją. Na dodatek firmowi specjaliści służą profesjonalnym wsparciem przez cały okres użytkowania sond.