Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Systemy odpylania - do czego służą i jak je wykorzystać?

System odpylania
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Jedną z największych bolączek przemysłowców różnych branż: spożywczej, farmaceutycznej, papierniczej, hutniczej, gumowej, kamieniarskiej i wielu innych jest zapewnienie czystego powietrza w miejscu pracy; powietrza pozbawionego niebezpiecznych gazów i pyłów, które powstają w procesie produkcyjnym.

Najnowsze technologie pozwalają na szybkie i łatwe rozwiązanie tego typu problemów. 

Czym są systemy odpylania?  

Najprościej mówiąc, zadaniem systemu odpylania jest ochrona życia i zdrowia pracowników bezpośrednio narażonych na kontakt ze szkodliwymi pyłami przemysłowymi. Kolejne zadanie, nie mniej ważne, to ochrona maszyn przez zbytnim zanieczyszczeniem, które może skutkować przestojami w produkcji lub krótszą eksploatacją urządzeń. Niezwykle istotna jest również ochrona środowiska naturalnego, do którego nie mogą przedostawać się niebezpieczne pyły.

Najnowsze technologie, a w ich wykorzystaniu z pewnością w czołówce plasuje się firma Herding, pozwalają na eliminowanie z przestrzeni produkcyjnej nawet 99% zanieczyszczeń.

Jaki system wybrać?

W tym zakresie najłatwiejszym sposobem jest bezpośrednie skontaktowanie się z konsultantami, którzy po zapoznaniu się z warunkami zakładu i specyfiką produkcji, będą w stanie przygotować indywidualny projekt, który będzie odpowiadał konkretnemu klientowi.

Systemy odpylania muszą być precyzyjnie dobrane w taki sposób, aby w 100% spełniały swoją funkcję. Ważne tu będą:

  • odpowiedni punk odbioru zanieczyszczeń (ze względu na te parametry należy podjąć decyzję o wyborze typu odciągników pyłów, np. okapy lub ssawy),
  • prędkość transportowanych zanieczyszczeń,
  • dostosowanie wydajności systemu odpylania do procesu produkcji,
  • rodzaj zanieczyszczeń: agresywność chemiczna, właściwości ścierne, temperatura (pozwala to na dobór odpowiednich materiałów dla systemu odpylania),
  • dobór wkładów filtrujących.

Jak wykorzystywać systemy odpylania?

Najnowsze typy systemów odpylania w żaden negatywny sposób nie wpływają na ciągłość produkcji. Odpowiednio zaplanowany i zainstalowany system odpylania działa skutecznie i bezawaryjnie od momentu ekstrahowania zanieczyszczonego powietrza aż do zbierania pyłów w zbiornikach i oddawania do atmosfery czystego, przefiltrowanego powietrza. Cały proces odbywa się zdalnie i nie wymaga dodatkowej obsługi. Monitorowanie pozwala na jednorazowe wymiany zbiorników z nagromadzonymi pyłami.

Systemy odpylające są koniecznością, ale te najnowszej generacją chronią zdrowie, urządznia środowisko i finanse inwestorów.