Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Regały paletowe – co warto o nich wiedzieć?

regały paletowe
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Wybór regałów do magazynu powinien być uzależniony od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest przeznaczenie regałów, czyli to, co i w jaki sposób planujemy na nich składować. Pod tym kątem dopasowuje się konkretne rodzaje regałów – półkowe, wysokiego składowania, wjezdne itd. Szczególnym przykładem takich konstrukcji są regały paletowe, które cieszą się dużym zainteresowaniem na polskim rynku, między innymi z uwagi na ich uniwersalność. W tym artykule przyglądamy się bliżej regałom paletowym i wyjaśniamy, w jakich magazynach sprawdzają się one najlepiej.

Czym są regały paletowe?

Regały paletowe, a pisząc precyzyjnie – regały paletowe wysokiego składowania, to konstrukcje regałowe o uniwersalnym charakterze, które są przeznaczone do składowania na nich zarówno dużych, jak i małych ilości towarów.

Specyfiką regałów paletowych jest to, że są zbudowane z pionowych ram oraz trawersów, czyli poziomych belek, wykonanych z zamkniętych profili. Stosuje się w nich również dodatkowe zabezpieczenia w postaci trzech zaczepów wraz z zawleczką – zapewniają one stabilność i bezpieczeństwo użytkowania regałów.

Ramy regałów magazynowych wykonuje się z blachy walcowanej na zimno o różnych grubościach, w zależności od przewidywanego obciążenia konstrukcji. Najczęściej stosuje się tutaj blachy o grubości 1,85, 2,2 oraz 2,5 mm.

Przeznaczenie regałów paletowych

Jak sama nazwa wskazuje, regały paletowe wysokiego składowania są specjalnie przystosowane do przechowywania na nich różnego rodzaju towarów umieszczonych na paletach. To bardzo ułatwia zarządzanie towarami, ich rotacją i szeroko rozumianą logistyką.

Palety z towarami można umieszczać na półkach regałów przy pomocy wózka widłowego czy ręcznego podnośnika paletowego. Co ważne, parametry regałów zawsze dopasowuje się do indywidualnych potrzeb zamawiającego. Mogą mieć one wysokość – w zależności od producenta – od 1,8 do nawet 15 metrów i znosić obciążenie nawet do 30 000 kilogramów na pole.

Zalety regałów paletowych

Z punktu widzenia użytkownika takich regałów najważniejszą ich zaletą jest możliwość perfekcyjnego dopasowania konstrukcji do konkretnego magazynu. Nie ma żadnego problemu z tym, aby zaprojektować i wykonać regały na wymiar, co z kolei przekłada się na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynu.

Kolejną zaletą regałów paletowych jest wspomniana już uniwersalność. Takie regały równie dobrze sprawdzają się w małych magazynach firmowych, jak i w wielkich centrach logistycznych. Można je obsługiwać ręcznie czy maszynowo (z wykorzystaniem wózka widłowego), co także pozwala dopasować sposób użytkowania do specyfiki danego magazynu.

Wielu przedsiębiorców z pewnością zwróci uwagę na atrakcyjną cenę regałów paletowych, szczególnie w relacji do ich udźwigu i zakresu zastosowania. Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem na zakup regałów, to prawdopodobnie ich dostawca zaproponuje Ci właśnie modele paletowe. Dobra cena nie wynika z niskiej jakości konstrukcji, ale z ich powszechności i tym samym dużej dostępności na polskim rynku.

Gdzie zamówisz regały paletowe?

Jeśli wiesz już, że regały paletowe mogą być optymalnym wyborem na potrzeby Twojego zaplecza magazynowego, to w pierwszej kolejności rozejrzyj się za sprawdzonym dystrybutorem takich konstrukcji. Bardzo dobrą opinią wśród przedsiębiorców cieszy się spółka LTM, oferująca regały czołowych producentów, w tym Jugheinrich czy DEXION.

LTM zapewnia swoim klientom kompleksową realizację inwestycji, od projektu, przez dostarczenie regałów i ich montaż w docelowym miejscu. Jeśli masz stare regały magazynowe, których chcesz się pozbyć, to LTM zaproponuje ich demontaż i odkupienie.

Z pełną ofertą regałów magazynowych LTM zapoznasz się na stronie ltm-regaly.pl. LTM dostarcza regały klientom w całej Polsce, w tym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni czy Poznaniu.