Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rodzaje spawarek - czym się charakteryzują i co nimi spawać?

Spawarka
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Narzędzia spawalnicze różnią się pod wieloma względami. Rodzaje spawarek klasyfikuje się w zależności od materiału, który spawają, wytrzymałości tworzonych przez nie spoin oraz szybkości i wydajności pracy. Przyjrzyjmy się zatem najczęściej wymienianych spawarkom, sprzętom działającym w oparciu o różne metody spawania.

Rodzaje spawarek – spawarka MMA, spawarka TIG oraz spawarka MIG MAG

Za pomocą migomatów można spawać stal kwasoodporną, nierdzewną i niskowęglową. Urządzenia świetnie radzą sobie w pracy nad stalą stopową, aluminium, miedzią i pozostałymi metalami niezależnymi. Dzięki nim można zespalać stal konstrukcyjną niestopową, stal niskostopową i stal wysokostopową. Tego typu spawarka zapewnia dobrą jakość łączeń, jest wydajna i co istotne w porównaniu do innych urządzeń – poręczna.  

Kolejna dostępna metoda, a konkretnie spawarka MMA wymaga od spawającego doświadczenia. Jest to warunek konieczny do tworzenia estetycznych spoin. W przypadku grubych materiałów odznacza się niższą wydajnością pracy. Co jednak szczególnie interesujące, wskazaną techniką spawa się rurociągi elektrowni, rury każdego typu, a nawet elementy podwodne. 

Ostatnia, czyli spawarka TIG służy do łączenia  stali nierdzewnych, cienkich blach z aluminium i stali nierdzewnej oraz stopów aluminium i niklu. Ciekawostką dla zainteresowanych tematem na pewno będzie to, że metoda TIG przydaje się w przemyśle kosmicznym i lotniczym. Jakie ma wady i zalety? Spawanie wskazaną techniką wymaga doświadczenia i cierpliwości. Spoiny powstałe podczas pracy są gładkie i estetyczne, jednak w przypadku spawania ręcznego ich jakość znacznie się obniża. 

Wśród profesjonalistów, jak i hobbystów najwyżej oceniana jest technika MIG/MAG, dlatego to właśnie jej należy się bliżej przyjrzeć. Spawarka w porównaniu do innych sprzętów ma niską wagę i mały gabaryt, co w oczywisty sposób ułatwia jej przenoszenie i przewożenie.
A w jaki sposób działa?

Najpopularniejsza spawarka – spawanie MIG vs. spawanie MAG

Technika spawania MIG MAG bazuje na łuku elektrycznym. Podczas spawania pomiędzy elektrodą, innymi słowy drutem, a materiałem poddawanym obróbce – wytwarza się łuk. Dodatkowo podczas pracy podawany jest też gaz osłonowy, osłaniający zarówno łuk, jak i drut. 

W metodzie MIG gaz osłonowy jest chemicznie obojętny, z kolei w technice MAG chemicznie aktywny. Obojętny gaz to na przykład hel, chemicznie aktywny jest dwutlenek węgla. Ze względu na duże podobieństwo, metody bardzo często stosowane są w tym samym narzędziu. 

Spawarka MIG MAG to uniwersalne urządzenie, wybierane najczęściej. Zarówno przez profesjonalistów, jak i spawaczy amatorów. W komplecie ze wszystkimi potrzebnymi elementami spawalniczymi znajdziesz ją w Centrum Elektronarzędzi, internetowym sklepie oferującym spawarki w każdym wariancie. Sprzedawana, jako całość wraz z kluczowymi i potrzebnymi akcesoriami jest najlepszym wyborem dla hobbystów, którzy samodzielnie mogą mieć problem z dobraniem odpowiednich dodatków.