Linie produkcyjne, zakłady wydobywcze, sortownie odpadów lub magazyny i centra logistyczne – to tylko niektóre z zastosowań przenośników taśmowych. Urządzenia tego typu doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie ciągłego, bezzałogowego transportu różnych towarów lub substancji w ramach tej samej infrastruktury. Jako że przenośniki mają ogromne znaczenie w przemyśle i innych gałęziach gospodarki, warto powiedzieć więcej na ich temat oraz opisać najważniejsze kwestie związane z ich działaniem.
Jak działa przenośnik taśmowy?
Najważniejszym elementem przenośnika taśmowego jest oczywiście taśma, na której przesuwają się transportowane przedmioty. Jest ona rozpięta na dwóch wałach – napędowym oraz zwrotnym – za pomocą łańcuchów prowadzących. Za jej prawidłowe napięcie odpowiada napinacz (sprężynowy, nadążny, grawitacyjny, hydrauliczny albo pneumatyczny) lub śruba rzymska. Wał napędowy połączony jest natomiast z silnikiem. Obecnie najczęściej stosuje się jednostki elektryczne, chociaż nadal spotykane są warianty spalinowe.
Przenośniki taśmowe – rodzaje
Jednym z powodów, dla których przenośniki taśmowe znajdują tak różnorodne zastosowanie jest ich wszechstronność i łatwość dopasowania do potrzeb danego zakładu. Poszczególne rodzaje przenośników mogą różnić się między sobą w takich aspektach jak:
-
długość linii i liczba obsługiwanych poziomów;
-
kierunek ruchu taśmy;
-
obecność instalacji czyszczącej (niezbędna w przypadku stosowania do transportu towarów brudzących);
-
sposób ułożenia taśmy;
-
materiał wykonania taśmy (np. bawełna zbrojona stalowymi drutami, guma, silikon lub inne tworzywa sztuczne o dużej elastyczności).
Gdzie zamówić przenośnik?
Funkcjonalność przenośnika taśmowego zależy przede wszystkim od dwóch czynników – jego jakości oraz dopasowania do specyfiki pracy danego zakładu. Dlatego wybór dostawcy urządzenia powinien być dobrze przemyślany. Pod uwagę należy wziąć nie tylko jakość wykorzystywanych podzespołów, ale też możliwość uzyskania profesjonalnego doradztwa na poszczególnych etapach współpracy. Warto też zapoznać się z opiniami kontrahentów współpracujących z daną firmą przy poprzednich realizacjach.