Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Przegląd, legalizacja i naprawa gaśnic razem z Ekofit

Przegląd gaśnicy
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

W każdym zakładzie pracy musi znajdować się gaśnica, ponadto sprzęt przeciwpożarowy znajduje się w obiektach komercyjnych i budynkach użyteczności publicznej. Gaśnica używana jest rzadko, ale gdy jest potrzebna, powinna działać bez zarzutu, dlatego tak istotna jest ich regularna konserwacja.

Jak długo można użytkować jedną gaśnicę?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w każdym przedsiębiorstwie, urzędzie, szkole czy galerii handlowej musi się znajdować sprzęt przeciwpożarowy. W większych obiektach liczba gaśnic musi być odpowiednio dobrana, a sprzęt należy tak rozmieścić, by w razie nieszczęśliwego wypadku nie było problemu ze znalezieniem gaśnicy w najbliższym otoczeniu. Obowiązek posiadania gaśnicy dotyczy także kierowców. Za wyposażenie danego obiektu w gaśnice odpowiada właściciel budynku, a niedopełnienie tego obowiązku może poskutkować karą finansową.

Ważność gaśnicy określa producent – data jest zawsze wybita na obudowie urządzenia. Konserwację gaśnic zaleca się przeprowadzać co najmniej raz do roku, bo tylko na tej podstawie można z całą pewnością stwierdzić, że sprzęt działa poprawnie, nie wymaga naprawy i nie zawiedzie w krytycznym momencie. Poddawana regularnym przeglądom gaśnica dłużej zachowa swoją sprawność – jest to tańsze od ciągłej wymiany urządzeń, więc i pod względem finansowym opłaca się to robić.

Kto może wykonywać przeglądy gaśnic?

Przegląd gaśnicy najlepiej zlecić osobie wykwalifikowanej, po odpowiednim przeszkoleniu. Kurs dla konserwatorów gaśnic, oferowany przez Ekofit, daje uprawnienia do przeprowadzania czynności serwisowych podręcznego sprzętu gaśniczego. Podczas kursu użytkownik zdobywa bogatą wiedzę teoretyczną i praktyczną, otrzymuje niezbędne materiały edukacyjne, a zaświadczenie potwierdzające odbycie szkolenia nie traci swojej ważności. Kurs kończy się egzaminem, a w razie problemów można szkolenie powtórzyć – nauka odbywa się zarówno w trybie stacjonarnym, jak i online.

Jaką wiedzę daje szkolenie?

Podczas szkolenia każdy uczestnik uczy się, jak we właściwy sposób dokonywać przeglądu gaśnic oraz ich konserwacji, co potocznie nazywa się legalizacją. Nauka obejmuje też budowę gaśnic, i to wielu modeli. Dzięki zdobytej wiedzy konserwator będzie wiedział, które gaśnice da się jeszcze naprawić, a które należy wycofać z użytku, weźmie też udział w pożarach testowych i zajęciach praktycznych z obsługi i naprawy gaśnic.