W wielu branżach dobrej jakości woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstw. W przypadku, gdy nie spełnia wymagań, niezbędne jest jej uzdatnianie. Dzięki temu procesowi jej parametry są dostosowane do konkretnych wymogów.
W tym celu stosuje się przemysłowe stacje uzdatniania wody. Warto wiedzieć, czym są oraz w jaki sposób funkcjonują.
Dlaczego woda do celów przemysłowych musi być uzdatniana?
Uzdatnianie wody jest procesem niezbędnym w wielu branżach. Niektóre z nich mają bowiem specyficzne wymagania związane z właściwościami cieczy użytkowej.
Uzdatnianie wody do picia polega przede wszystkim na usunięciu z niej zanieczyszczeń oraz zapewnieniu jej walorów smakowych i zapachowych. Niektóre branże potrzebują natomiast cieczy zmiękczonej lub zdemineralizowanej. Wszystko zależy od tego, do jakich celów ma być ona wykorzystywana.
Proces uzdatniania wody jest przeprowadzany w celu:
- ochrony instalacji oraz poszczególnych elementów maszyn przed awariami oraz zbyt szybkim zużyciem,
- ochrony zdrowia pracowników oraz innych osób,
- obniżenia kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem maszyn,
- zmniejszenia ilości produkowanych ścieków,
- stabilizacji produkcji.
Niesie on za sobą wiele korzyści, dlatego jest stosowany głównie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym, elektronicznym, a także włókienniczym oraz motoryzacyjnym.
W każdej branży woda może mieć inne przeznaczenie. Najczęściej jest wykorzystywana jako procesowa, kotłowa lub pitna.
Pochodzenie wody a metoda uzdatniania
Przemysłowe systemy uzdatniania wody stosuje się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest nadanie cieczy odpowiednich parametrów. Podczas wyboru właściwej metody bierze się pod uwagę przede wszystkim źródło jej pochodzenia.
Jeśli jest ona dostarczana za pomocą wodociągów, to najczęściej największym problemem jest jej twardość. Konieczne jest jej zmniejszenie, dzięki czemu na elementach maszyn oraz w instalacji nie gromadzi się osad szkodliwy dla ich poprawnego funkcjonowania.
Woda pochodząca bezpośrednio z ujęcia podziemnego wymaga jeszcze lepszego oczyszczania. Mogą znajdować się w niej zanieczyszczenia takie jak mikroorganizmy, które mogą wywoływać różnego rodzaju choroby.
Istotne jest także stężenie manganu oraz żelaza. Aby określić zawartość poszczególnych składników mineralnych oraz zanieczyszczeń, należy na samym początku przeprowadzić wnikliwą analizę wody.
Procesy filtracji w stacjach uzdatniania wody
Przemysłowe uzdatnianie wody może być przeprowadzane różnymi metodami, które dają inne rezultaty. Dzięki temu można dopasować je do konkretnych potrzeb. Najczęściej wybierane sposoby uzdatniania wody to:
- zmiękczanie,
- odwrócona osmoza,
- filtracja mechaniczna,
- odżelazianie oraz odmanganianie,
- chemiczne uzdatnianie.
Warto nieco bliżej przyjrzeć się każdej z wymienionych metod oraz dowiedzieć się, na czym dokładnie polegają.
Przemysłowe zmiękczanie wody
Zmiękczanie wody ma na celu przede wszystkim zredukowanie poziomu jej twardości. Jest to niezbędne do tego, aby zmniejszyć ilość kamienia, który osadza się w instalacjach oraz maszynach.
Ma to kluczowe znaczenie, gdyż wysokiej jakości woda o niskiej twardości nie wpływa negatywnie na stan techniczny, wydajność oraz żywotność urządzeń.
Przemysłowe zmiękczanie wody stosuje się głównie w instalacjach grzewczych oraz chłodniczych. Ciecz o wysokich parametrach jest także niezbędna w przypadku branż stosujących maszyny parowe.
Do zmiękczania wody najczęściej wykorzystuje się złoża jonowymienne. Są one wydajne nawet w branżach, w których jej zużycie jest bardzo wysokie. Przemysłowe stacje do zmiękczania wody są najczęściej złożone z kilku urządzeń współpracujących ze sobą równolegle lub przy wykorzystaniu układu alternującego.
Odwrócona osmoza
Filtry do wody przemysłowej działające na zasadzie odwróconej osmozy stosuje się wszędzie tam, gdzie niezbędna jest jej demineralizacja. Skutecznie usuwają zanieczyszczenia organiczne oraz nieorganiczne, a także szkodliwe metale ciężkie. Dzięki nim woda staje się doskonale czysta. Tego rodzaju filtry przemysłowe do wody stosuje się także w celu jej odsolenia.
Filtracja mechaniczna
Mechaniczne sposoby uzdatniania wody mają przede wszystkim usunąć z niej zanieczyszczenia w formie stałej. W tym celu stosuje się specjalne filtry wyłapujące cząsteczki zabrudzeń. Najczęściej jest to pierwszy etap uzdatniania cieczy. Filtry zabezpieczają zarówno przemysłowe stacje uzdatniania wody, jak i całą instalację.
Odżelazianie i odmanganianie wody
Wysokie stężenie manganu oraz żelaza w kranówce może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie osób, które ją spożywają. Uzdatnianie wody do celów przemysłowych poprzez jej odżelazianie oraz odmanganianie odbywa się z wykorzystaniem napowietrzania cieczy lub z pominięciem tego etapu. Pierwsza metoda ma więcej zalet, gdyż nie wymaga stosowania środków chemicznych.
Chemiczne uzdatnianie wody
Chemiczne oczyszczanie wody polega na dodaniu do niej środków chemicznych o odpowiednim składzie, a także stężeniu. Zmieniają one jej właściwości, ale jednocześnie nie usuwają z niej żadnych składników. Chemiczne procesy uzdatniania wody mogą np. zmniejszać jej właściwości korozyjne czy zawartość szkodliwych drobnoustrojów.
Jak dopasować przemysłową stację uzdatniania wody?
Przemysłowe procesy oczyszczania wody muszą być przede wszystkim odpowiednio dopasowane do potrzeb konkretnej branży. Trzeba wziąć pod uwagę także jakość cieczy oraz źródło jej pochodzenia.
Aby oczyszczanie wody pitnej oraz przeznaczonej do innych celów było skuteczne, trzeba wcześniej przeprowadzić jej analizę oraz dokładnie zaplanować cały proces jej uzdatniania.
Bardzo ważny jest dobór technologii, która posłuży do poprawy właściwości cieczy. Przemysłowe filtry do wody muszą być dobrane przez specjalistę, który zaplanuje całą instalację, a także określi, gdzie powinna być zlokalizowana.
Woda w przemyśle odgrywa bardzo ważną funkcję. Niezbędne jest więc zadbanie o jej wysoką jakość oraz optymalne parametry. To przyczyni się głównie do ochrony sprzętów, a także usprawnienia wszelkich procesów w przedsiębiorstwie.