Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie są parametry techniczne klimatyzatorów?

klimatyzatory
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Parametry techniczne klimatyzatorów zależą przede wszystkim od konkretnego modelu i producenta sprzętu. Na co należy zwrócić szczególną uwagę wybierając klimatyzatory? Co kryje się pod skrótami i jednostkami opisującymi sposób działania i wydajność urządzeń przeznaczonych do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń?

Najważniejsze parametry techniczne klimatyzatorów

Kluczowym aspektem decydującym o wyborze klimatyzatora jest wydajność chłodzenia, mierzona najczęściej w kilowatach (kW). Moc urządzenia to parametr określający jaką ilość ciepła urządzenie jest w stanie usunąć z pomieszczenia w ciągu godziny. Kolejny parametr to wydajność grzania (nie wszystkie modele są wyposażone w funkcję ogrzewania). Ten parametr jest także mierzony w kilowatach (kW). Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę wybierając klimatyzatory? Przede wszystkim na powierzchnię chłodzenia.

Dzięki niej dowiemy się do jakiej wielkości pomieszczeń konkretny model klimatyzatora jest przeznaczony. Poziom hałasu to kolejny ważny parametr. Producenci podają go w decybelach (w skrócie dB). Im niższy wskaźnik dB, tym urządzenie będzie pracować ciszej. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy klimatyzator zostanie zamontowany w sypialni lub w innym pomieszczeniu wymagającym ciszy.

Dodatkowe parametry i funkcje klimatyzatorów

W trakcie wyboru klimatyzacji należy także zwrócić uwagę na parametr techniczny opisujący zużycie energii. Jest on mierzony w kW. lm niższe zużycie energii, tym urządzenie jest bardziej ekonomiczne (tańsze w eksploatacji) i jednocześnie bardziej przyjazne dla środowiska. Kolejną kwestią techniczną jest rodzaj i liczba filtrów powietrza. Zadaniem filtrów jest zatrzymywanie zanieczyszczenia i pyłów.

W codziennym użytkowaniu oznacza to czystsze i przede wszystkim zdrowsze powietrze. Wybrane modele klimatyzatorów wyróżniają się dodatkowymi funkcjami. Oferują m.in. tryby nocne, automatyczne czyszczenie, funkcję osuszania powietrza, a także opcję sterowania urządzeniem z poziomu smartfona lub tableta.