Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Fosforanowanie – jak wygląda proces, zalety i wady oraz alternatywy

Fosforanowanie żelazowe
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Fosforanowanie żelazowe, inaczej nazywane fosfatyzacją, jest jednym z procesów chemicznych, które umożliwiają naniesienie warstwy fosforanowej na metalową powierzchnię. Proces ten ma wiele zastosowań przemysłowych, w tym w produkcji narzędzi i elementów maszynowych, a także w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Poddane fosforanowaniu stalowe elementy uzyskują właściwości antykorozyjne, a uzyskana powłoka konwersyjna ułatwia nanoszenie oraz przywieranie farby i lakieru proszkowego do malowanego przedmiotu.

Jak wygląda tradycyjny proces fosforanowania?

W procesie fosforanowania metalowa powierzchnia jest poddawana działaniu roztworu kwasu fosforowego oraz fosforanów, który powoduje powstanie na jej powierzchni powłoki konwersyjnej. Proces ten może być wykonywany na różnych metalach, w tym na stali, aluminium, miedzi, cynku i niklu. Proces fosforanowania jest zwykle przeprowadzane w kilku etapach. Pierwszym etapem jest mycie elementów, którego zadaniem jest oczyszczenie powierzchni metalowej z tłuszczu, oleju i innych post produkcyjnych zanieczyszczeń. Następnie powierzchnia jest przygotowana do fosforanowania poprzez zanurzenie jej wannach w roztworze zasad, a następnie w roztworze kwasu fosforowego. W czasie reakcji chemicznej powstający na powierzchni metalu fosforan metalu pojawia się w postaci cienkiej, jednolitej warstwy, która przyjmuje kolor od szarawego aż do praktycznie czarnego.

Zalety i wady fosforanowania

Fosforanowanie ma wiele zalet. Po pierwsze, fosforanowanie tworzy bardzo trwałą powierzchnię, która jest odporna na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Ta zaleta jest kluczowa w przypadku transportu półproduktów. Po drugie, wytworzona powłoka konwersyjna może służyć jako powłoka ochronna przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, promieniowanie UV i inne. Przedmioty poddane fosfatyzacji stają się odporne na rdzę. Po trzecie, fosforanowanie znacząco wpływa na przyczepność powłoki malarskiej, czyli jakość malowania proszkowego lub lakierowania. Zwiększa przyczepność lakieru do powierzchni lakierowane przedmiotu.
Jedną z wad fosforanowania jest to, że proces ten jest dość kosztowny. Wymaga zaangażowania dużej ilości energii, do podgrzania roztworów w wannach, zużycia znacznej ilości chemikaliów, a dodatkowo generuje dużą ilość szlamu, który należy zutylizować. Tradycyjne fosforanowanie ma jeszcze jedną znaczącą wadę. Uzyskana powłoka konwersyjna może być niskiej jakości, co przekłada się na późniejszą jakość malowania i nakładania powłoki lakierniczej. Dodatkowym kosztem będą również reklamacje złożone na finalną jakość powłoki lakierniczej.

Fosforanowanie

Alternatywa dla tradycyjnego fosforanowania

Na rynku istnieje wiele metod alternatywnych, ale jedna z nich wyróżnia się szczególnymi właściwościami. Produkty Kairos pozwalają na przygotowanie kąpieli w temperaturze do 270C, co znacząco przekłada się na obniżenie kosztów energii. Dla porównania tradycyjne fosforanowanie żelazowe lub cynkowe wymaga temperatur kąpieli pomiędzy 45-65 °C. Produkty Kairo-SURF pozwalają na skrócenie procesu przygotowania powierzchni do malowania do 3 etapów. Jest to znaczące zmniejszenie powierzchni przeznaczonej na ten proces. Uzyskana ochrona antykorozyjna po uzyskaniu powłoki konwersyjnej przy pomocy produktów Kairo-SURF w badaniach laboratoryjnych wskazywała na bardzo wysoką odporność na działanie czynników środowiskowych. Większą niż w przypadku przedmiotów poddanych tradycyjnemu fosforanowaniu. Ostatnią, ale najważniejszą dla procesu zaletą jest wysoka jakość uzyskanej przy pomocy Kairo-SURF powłoki, która przekładała się na uzyskaniu bezapelacyjnie wysokiej jakości powłoki lakierniczej. Bezpieczna i skuteczna alternatywa dla fosforanowania dostępna jest dla dużych zakładów i lakierni, jak i mniejszych, rzemieślniczych podmiotów. 

Fosforanowanie jest procesem chemicznym, który umożliwia naniesienie trwałej warstwy fosforanowej na metalową powierzchnię. Proces ten ma wiele zastosowań przemysłowych, w tym w produkcji narzędzi i części maszyn. Jak każdy proces ma on swoje wady i zalety, ale warto znać najlepsze alternatywne dla tego procesu możliwości. Produkty Kairos to przyszłość fosforanowania. Mając na uwadze rosnące koszty energii, są one jedyną słuszną drogą dla wielu lakierni.