Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Do czego służy chwastownik i czym kierować się przy zakupie?

chwastownik
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Chwastownik nazywany również broną to jedno z najpopularniejszych urządzeń rolniczych, które wykorzystuje się zarówno na terenach zielonych, jak i polach ornych. Jakie korzyści w uprawie przynosi użytkowanie chwastownika? Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego typu sprzętu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Do czego służy chwastownik?

Jak wspomniano we wstępie chwastownik to sprzęt rolniczy, który wykorzystywany jest zarówno w uprawach łąk, jak i na polach rolnych. Jego podstawową funkcją jak sama nazwa wskazuje jest usuwanie chwastów w uprawach zbóż. Na terenach zielonych chwastownik stosuje się natomiast w celu wygrabiania darni oraz niszczenia kretowisk występujących na łąkach. Do czego jeszcze służy chwastownik? Otóż, urządzenie to likwiduje zaskorupienia gleby, napowietrza ją oraz przerywa proces parowania wody. W efekcie uprawiane rośliny mają znacznie lepsze warunki do rozwoju. Niewątpliwą zaletą jest także możliwość zniwelowania nierówności oraz wygrabienia kamieni.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie chwastownika?

Chwastownik to urządzenie, które znane jest od dziesiątek lat. Obecnie wraca do łask, co wynika przede wszystkim z zalet jego zastosowania. W efekcie rośnie zainteresowanie zakupem tego typu sprzętu, czego potwierdzeniem może być popularność wyszukiwania w Internecie hasła: chwastownik brona. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze chwastownika? Istotna jest przede wszystkim jego wielkość, którą należy dobrać zarówno do rozmiaru uprawy (ze względu na wydajność pracy), jak i ciągnika, który będzie obsługiwał bronę. Bardzo ważną kwestią jest także jakość wykonania, ponieważ chwastownik to sprzęt rolniczy, który pracuje w ziemi, a co za tym idzie może zostać uszkodzony przez kamienie. Dobrym rozwiązaniem jest zatem wybór urządzenia renomowanej firmy, co zapewni długą żywotność chwastownika. Co jeszcze wziąć po uwagę przy wyborze brony? Otóż, istotna jest jej masa, ponieważ zaleca się w tym przypadku stosowanie zasady, że im lżejsze gleby uprawne, tym lżejszy powinien być chwastownik, który będzie używany w ich uprawie.

Dlaczego warto kupić chwastownik?

Co przemawia za zakupem chwastownika? Przede wszystkim uniwersalność tego typu sprzętu, ponieważ sprawdza się on zarówno na łąkach, jak i w uprawach ornych. Niewątpliwą zaletą jest także możliwość skutecznego usuwania chwastów występujących w uprawach zbóż, ponieważ warto mieć świadomość, że przejazd chwastownikiem w odpowiednim momencie uprawy pozwala usunąć od 90 do nawet 100% zachwaszczenia (po wykonaniu 2-3 przejazdów). Przekłada się to na realne oszczędności, ponieważ wykorzystanie brony jest znacznie tańsze niż zabiegi herbicydowe. Niewątpliwą zaletą jest także ekologia, ponieważ brak stosowania herbicydów to podstawa upraw ekologicznych, które cieszą się w Polsce coraz większą popularnością.

Podsumowując należy stwierdzić, że chwastownik to proste urządzenie rolnicze, które pełni bardzo ważną funkcję zarówno w uprawach zbóż, jak i łąk. Jego zakup pozwala ograniczyć ilość stosowanych oprysków.