Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym wyróżnia się dobra wiertarka słupowa?

wiertła do wiertarki słupowej
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Porównując dostępne na rynku wiertarki słupowe, można szybko stwierdzić, że poszczególne modele wyglądają niemal identycznie. Różnice widoczne są dopiero wtedy, gdy zwróci się uwagę na parametry techniczne. Wybrać można wiertarki do użytku amatorskiego, jak i również dostępny jest sprzęt do użytku profesjonalnego.

Jakie zastosowanie?

Wiertarkę słupową należy umiejętnie dopasować do obrabianych materiałów. Jeżeli chodzi o modele do obróbki w drewnie, to oczywiście nie trzeba będzie inwestować w mocne urządzenia. Inaczej wygląda jednak sytuacja, gdy w grę wchodzi wiercenie w metalu.

Na rynku dostępne są wiertarki uniwersalne, które jak sama nazwa wskazuje można wykorzystać do wiercenia w tworzywie sztucznym, jak i również w drewnie i metalu. Pamiętać należy także o tym, że do każdego materiału należy dobrać odpowiednie wiertło.

Najważniejsze parametry

Najważniejszym parametrem jest oczywiście moc samej wiertarki słupowej. Jak łatwo się domyślić, im mocniejszy silnik, tym oczywiście zdecydowanie twardszy materiał będzie można obrabiać. Mocniejsze urządzenia zapewniają także zdecydowanie dłuższą żywotność.

Bardzo ważną rolę odgrywa również prędkość obrotowa. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, aby zwrócić uwagę nie tylko na maksymalną, ale również na minimalną prędkość obrotową. Przy twardszym materiale zalecane jest zazwyczaj wiercenie przy wolniejszych obrotach. Godne polecenia są wiertarki, których maksymalna prędkość obrotowa nie jest mniejsza niż 2700 obrotów na minutę. Najlepiej wybrać urządzenia z funkcją regulacji obrotów.

Kolejnym ważnym parametrem jest maksymalna średnica wiercenia. To właśnie od tego parametru zależy, jakie odwierty będzie można wykonać. Średnica wiercenia bardzo często zależy również od obrabianego tworzywa. Dobra wiertarka oferuje maksymalną średnicę wiercenia na poziomie ok. 14-20 mm.

Ile kosztuje dobra wiertarka słupowa?

Jeżeli bardzo często wiercimy, to nie warto oszczędzać na sprzęcie. Dobrą wiertarkę słupową można kupić już od 600-800 zł. Tego typu modele doskonale sprawdzą się przy pracy w warsztacie.

Przy bardziej zaawansowanej obróbce przyda się oczywiście zdecydowanie bardziej zaawansowany sprzęt. Wiertarka słupowa w profesjonalnym zakładzie może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z TOP Poręba