Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Szkolenia ISO 9001 - jak wybrać?

szkolenia ISO 9001
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

System Zarządzania Jakością (dalej SZJ), to zbiór wewnętrznych zasad, które są zdefiniowane przez zbiór polityk, procesów, udokumentowanych procedur i zapisów. Wymagania systemu zarządzania jakością określają, w jaki sposób firma będzie tworzyć i dostarczać swoje usługi i produkty, spełniając wymagania klientów. Przy wdrażaniu w firmie, SZJ musi być specyficzny dla dostarczanego produktu lub usługi, dlatego ważne jest, aby dostosować go do swoich potrzeb. Jednak, aby pomóc zapewnić, że nie pominiesz elementów dobrego systemu, istnieją pewne ogólne wytyczne w postaci normy ISO 9001:2015 (System Zarządzania Jakością - Wymagania), które mają pomóc w standaryzacji sposobu projektowania SZJ.
Podstawą każdego systemu zarządzania jest wiedza i znajomość normy. Nie inaczej jest z systemami zarządzania jakością. Szkolenia ISO 9001 mają niejedno oblicze. Wybór kursu powinien być uzależniony od efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Szkolenia wstępne ISO 9001

Szkolenie ISO 9001 Online

Istnieje kilka szkoleń, które pomagają zdobyć podstawową wiedzę dotyczącą ISO 9001. Zazwyczaj jest to jedno- lub dwudniowe szkolenie stacjonarne. Szkolenia ISO 9001 online, są jednak równie dobrym narzędziem, jeśli zależy nam na poznaniu podstaw systemu zarządzają jakością. Z resztą szkolenia online stają się coraz bardziej popularne. W zakresie podstaw systemów zarządzania, mogą wyprzeć te klasyczne, bo omówienie takich zagadnień jak zarządzanie ryzykiem lub podejście procesowe nie wymaga bezpośredniego kontaktu ze szkoleniowcem.

Szkolenia audytorów wewnętrznych i wiodących ISO 9001

Szkolenia audytorów ISO 9001 można podzielić na dwa rodzaje.
Pierwszym z nich są szkolenia dla auditorów wewnętrznych ISO 9001. Jest to zazwyczaj dwu- lub trzydniowy kurs. Na takim szkoleniu uczestnicy utrwalają sobie podstawową wiedzę z zakresu ISO 9001 i zasad wdrożenia. Poznają dodatkowo zagadnienia z zakresu audytu systemu zarządzania. Dowiadują się jak zadawać pytania audytowe, interpretować dowody i dokumentować audyt. Podczas takiego kursu można otrzymać certyfikat. Jest on jednak potwierdzeniem ukończenia szkolenia dla auditora wewnętrznego systemu zarządzania ISO 9001. Nie jest oficjalnym dokumentem, który danej szczególne uprawnienia. swoim programem nie odbiega od niżej opisanego.

Bardziej zaawansowane są szkolenia na audytora wiodącego ISO 9001. Zazwyczaj są to cztero- lub pięciodniowe kursy. Programem nie różnią się mocno od szkoleń audytorów wewnętrznych. Poruszane zagadnienia, są jednak poruszane bardziej dogłębnie. Kurs koncentruje się na zrozumieniu systemu zarządzania jakością ISO 9001 i sposobach oceny procesów firmy pod kątem zgodności z wymaganiami ISO 9001. Dużą wagę przykłada się do zajęć praktycznych. Odgrywanie scenek audytowych stanowi istotną cześć część takiego szkolenia.
Kurs może być prowadzony wyłącznie przez firmę, która uzyskała certyfikat uprawniający do prowadzenia szkoleń dla auditorów wiodących ISO 9001. Trzeba zwrócić na to uwagę wybierając szkolenie. Tylko po odbyciu certyfikowanego kursu, uczestnik może uzyskać uprawnienia auditora wiodącego ISO 9001.

Szkolenia ISO 9001 – cena

Szkolenie ISO 9001 cena

Wybierasz szkolenie ISO 9001 – cena może być bardzo różna. Wiesz już, że są różne rodzaje kursów ISO 9001. Różnią się programem, czasem trwania i poziomem zaawansowania. Wybierając szkolenie, porównuj te aspekty. Zastanów się, czy zależy Ci tylko na teorii, czy ważne są dla Ciebie warsztaty i ćwiczenia. Praktyczne podejście, to dodatkowe korzyści, bo uczysz się korzystając z przykładów. Weź pod uwagę również, kto takie szkolenie prowadzi. Warto porównać ceny, ale najważniejsze, by szkolenie ISO 9001 zagwarantowało odpowiedni poziom i kompetencje.

Gdzie szkolić się z ISO 9001

Wybór ofert szkoleniowych jest szeroki. Wiele czynników decyduje o tym, jakie szkolenie wybierzesz. Jednym z kryteriów powinno być to, przez kogo szkolenie jest prowadzone. Na pewno gwarancją wysokiego poziomu, jest kurs prowadzony przez jednostki certyfikujące. Jeśli wybierzesz na przykład szkolenia TUV Rheinland, szkolenia BSI lub kursy TUV SUD nie zawiedziesz się. Pamiętaj jednak, że za szkoleniami stoją ludzie. Pracują oni dla jednostek certyfikujących, ale działają też na własny rachunek. Jeśli nie zależy Ci na certyfikacie wydanym przez renomowany podmiot - możesz zwrócić się bezpośrednio do trenera. Z pewnością zaoferuje Ci on szkolenie na równie wysokim poziomie, lecz w niższej cenie.