Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy mikrofiltracja oleju hydraulicznego się opłaca?

samochód u mechanika
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej zmuszają wiele przedsiębiorstw do szukania oszczędności. W wielu firmach, gdzie wykorzystuje się maszyny i urządzenia z układem hydraulicznym, dużą część kosztów stanowi konieczność wymiany oleju hydraulicznego. Bardzo często podczas pracy w ciężkich warunkach dochodzi do jego zabrudzenia, co skutkuje koniecznością częstszych wymian. Wzrost cen oleju na rynku oraz inne koszty powodują, że warto poszukać alternatywy. W tym artykule skupimy się szczególnie na procesie mikrofiltracji. Opowiem, czym charakteryzuje się ten proces oraz jakie ma zalety. Sprawdzimy również, kiedy dochodzi do zanieczyszczenia oleju oraz jakie mogą być tego skutki.

Zanieczyszczenie oleju hydraulicznego

Maszyny pracujące w szczególnie trudnych warunkach narażone są na działanie brudu, kurzu i warunków atmosferycznych. Koparki, dźwigi, podnośniki i wszystkie urządzenia wykorzystywane podczas prac ziemnych czy ogólnobudowlanych mogą ulec awarii i uszkodzeniom. Najczęstszą przyczyną tego stanu rzeczy jest zabrudzony olej hydrauliczny. Drobinki kurzu, brudu, opiłki metalu, cząsteczki wody i powietrza sprawiają, że ciecz traci swoje właściwości, a układ hydrauliczny narażony jest na mniej lub bardziej poważne awarie. Bardzo często możemy gołym okiem zauważyć, że układ, w którym olej został zabrudzony, pracuje wolniej i mniej wydajnie. Traci swoją moc i jest bardzo ospały. Szczególnie łatwo rozpoznać to podczas pracy na koparce czy podnośniku. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem wydaje się wymiana oleju hydraulicznego na nowy. Jeśli jednak dokonywaliśmy jej zaledwie kilka miesięcy temu, to koszty eksploatacji takiej maszyny znacznie przewyższają jej możliwości zarobkowe. Co więc możemy zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem jest proces mikrofiltracji.

Mikrofiltracja oleju hydraulicznego - zalety i opis procesu

Zabrudzony olej hydrauliczny może przysporzyć nam wielu problemów. Jego wymiana na nowy może być najmniejszym z nich. Ciecz, która traci swoje właściwości, może generować ogromne ryzyko powstawania mniejszych lub większych awarii. Proces mikrofiltracji to rozwiązanie naszego problemu. Przepuszczając olej hydrauliczny przez agregaty do filtracji oleju, możemy oczyścić go z drobinek brudu, pęcherzyków powietrza czy wody. Urządzenie to wyposażone jest w szereg specjalistycznych filtrów, dzięki którym z łatwością przywrócimy olej do odpowiedniego stanu. Bardzo ważną informacją jest to, że możemy korzystać z odfiltrowanego oleju hydraulicznego zaraz po przepuszczeniu go przez maszynę do mikrofiltracji. Ciecz odzyskuje swoje właściwości i może nadal z powodzeniem pracować w układzie hydraulicznym. Proces ten jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż wymiana oleju na całkiem nowy. Bardzo dobrze sprawdza się w każdej branży, dlatego bez obaw możemy go stosować zarówno w małych, jak i dużych przedsiębiorstwach.