Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Produkcja cementu a kryzys gospodarczy - jak na siebie wpływa?

Produkcja cementu
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Beton jest drugim najczęściej używanym materiałem na świecie, zaraz po wodzie. Jego wszechstronne zastosowanie w budownictwie pozwala na tworzenie infrastruktury, mieszkań i dróg. Nic więc dziwnego, że ten materiał jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju cywilizacji. Kryzys gospodarczy pod postacią podwyżki stóp procentowych, inflacji oraz wojny na Ukrainie powoduje obniżenie produkcji betonu, ze względu na rosnące koszty kruszyw i energii elektrycznej. A ta ostatnia stanowi aż 35% udziału w produkcji betonu. Jaki wpływ na produkcję betonu ma trwający kryzys gospodarczy i jakie to może mieć skutki?

Jaką rolę odgrywa beton w polskiej gospodarce?

Jest to jeden z kluczowych filarów polskiej gospodarki. Przemysł cementowy w Polsce stanowi 8% PKB i wraz z budowlanym generują 2 miliony miejsc pracy. Produkcja cementu jest bardzo ważnym przedsięwzięciem. Jest to bardzo potrzebny materiał wykorzystywany w przeróżnych branżach. Działalność zapewnia 1,9 mld zł wpływu do budżetu państwa, a Polska jest 3. producentem cementu w Europie, zaraz po Niemczech i Włoszech. Wystarczy spojrzeć na te dane, aby zrozumieć, dlaczego utrzymanie produkcji betonu należy koniecznie utrzymać na odpowiednim poziomie, a nawet i go zwiększyć. Niestety, w dzisiejszych czasach inflacji i niepewnej sytuacji związanej z wojną na Ukrainie (która ma ogromny wpływ na polską gospodarkę) przemysł produkcji betonu jest istotnie zagrożony. Początek roku 2022 przyniósł dobre wyniki, ponieważ produkcja cementu zwiększyła się o 51,5% w styczniu i lutym, jednak według prognoz z kwietnia 2022 czekają nas ograniczenia inwestycji w polskiej gospodarce. Skutkuje to spadkiem produkcji cementu o 1,6%. Jest to uderzenie w polską gospodarkę i znaczne ograniczenie produkcji cementu, tak niezbędnego w budownictwie i generującego spory wkład w gospodarkę.

Jakie zagrożenia niesie za sobą kryzys gospodarczy?

Produkcja cementu wymaga m.in. zużycia surowców i energii elektrycznej, mimo tego ta branża nie jest wpisana na listę przedsiębiorstw energochłonnych. Jak podkreśla Andrzej Reclik, członek zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu, takie rozwiązanie zapewniłoby możliwość ubiegania się o rekompensaty kosztów pośrednich. Co zmienił zatem kryzys gospodarczy? Pojawiły się spore wyzwania dla branży cementowej. Są to oczywiście inflacja, sięgając w marcu kilkunastu procent, rekordowe ceny paliw i energii elektrycznej, wzrost cen surowców oraz pozwoleń na emisję CO2. Jak wiadomo, produkcja cementu generuje emisje CO2 do atmosfery, jednak w ostatnim czasie jest znacznie zredukowane, dzięki nowoczesnym metodom wychwytywania CO2 i jego dalszego składowania. Sposobem, aby uratować branżę cementową, oraz utrzymać ją na odpowiednim poziomie, jest waloryzacja warunków kontraktów.

Dodatkowo branża cementowa w Polsce podejmuje stale działania mające na celu osiągnięcie neutralności emisyjnej, a osiągnięcie tego przewidywane jest już na 2050 rok. Bardzo istotną kwestią jest również fakt, iż beton polega w 100% recyklingowi, a nowoczesne działania proekologiczne dążą m.in. do możliwości pochłaniania przez beton spalin samochodowych z powietrza.