Paliwo nie może być magazynowane w zwykłych pojemnikach. Do tego celu służą specjalne zbiorniki, których budowa i technologia zapewniają bezpieczne przechowywanie i wygodną dystrybucję oleju napędowego lub innego płynu. Sprawdź, jakie są rodzaje zbiorników paliwowych i z czego powinny być wykonane.
Jakie są rodzaje zbiorników na paliwo?
Wysokie ceny oleju napędowego skłaniają przedsiębiorców i rolników do szukania oszczędności. Znakomitym sposobem na redukcję kosztów jest zakup zbiornika na paliwo. Jedną z jego zalet jest duża pojemność, co umożliwia zamawianie większej ilości oleju po cenach hurtowych. Dzięki temu korzyści finansowe są widoczne niemal natychmiast.
Jaki więc zbiornik na paliwo wybrać? Istnieją różne rodzaje pojemników, które można podzielić między innymi na:
- zbiorniki stacjonarne,
- zbiorniki mobilne.
Zbiorniki stacjonarne znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie zużywa się duże ilości paliwa. Wyróżniają się one znaczną objętością, która może dochodzić do 100000 litrów.
Zbiorniki stacjonarne wyposażone są w system dystrybucji, dlatego pełnią również funkcję wewnętrznej stacji paliw. To duża wygoda i oszczędność, ponieważ kierowcy nie muszą tankować pojazdów na komercyjnych stacjach benzynowych, gdzie koszt zakupu paliwa jest dużo wyższy.
Zbiorniki na paliwo dostępne są także w wersji mobilnej. Tego rodzaju pojemniki można transportować i korzystać z nich wszędzie tam, gdzie jest to w danym momencie potrzebne.
Posiadają system dystrybucji, którego pompa jest zasilana prądem o napięciu 12V lub 24V. Automatykę można więc podłączyć pod instalację elektryczną samochodu lub ciągnika rolniczego. Zbiorniki mobilne mają mniejszą pojemność niż stacjonarne, co ułatwia ich relokację.
Z czego powinny być wykonane zbiorniki na paliwo?
W zbiornikach gromadzone są substancje niebezpieczne, dlatego muszą one być wykonane z trwałych i odpornych na działanie czynników atmosferycznych oraz chemikaliów materiałów. Ważna jest również technologia produkcji i konstrukcja urządzeń.
Pełne bezpieczeństwo przechowywanych substancji zapewniają zbiorniki paliwowe dwupłaszczowe, a więc takie, które mają podwójne ściany – wewnętrzną i zewnętrzną. Dzięki temu nawet w przypadku uszkodzenie jednego płaszcza olej napędowy nie wycieknie na zewnątrz.
Biorąc pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane pojemniki, można wyróżnić:
- zbiorniki ze stali nierdzewnej,
- zbiorniki z tworzyw sztucznych.
Pierwsze z wymienionych to masywne konstrukcje, które najczęściej wykorzystywane są do przechowywania bardzo dużej ilości cieczy. Ich maksymalna pojemność może dochodzić nawet do 100000 litrów. Są przy tym bardzo wytrzymałe i wykazują dużą odporność na wgniecenia.
Niestety, zbiorniki ze stali nierdzewnej mają też wady. Blachy, z których wykonane są ściany, łączone są za pomocą spawów i w tych miejscach mogą z czasem pojawiać się ewentualne przecieki. Wiele jednak zależy od samego procesu produkcji i kontroli jakości. Ponadto stal nierdzewna wykazuje mimo wszystko pewną podatność na korozję.
Dowiedz się zbiorniki na paliwa, z czego powinny być wykonane?
Zbiorniki ze stali mają również dużą wagę w stosunku do objętości, co utrudnia ich przenoszenie oraz montaż. Są też stosunkowo drogie, co często ma decydujące znaczenie przy podejmowaniu decyzji o ich zakupie.
Bardzo dobrą alternatywę dla zbiorników stalowych stanowią produkty wykonane z tworzyw sztucznych. Choć plastik budzi różne skojarzenia i nie zawsze są one pozytywne, to w przypadku pojemników na paliwo znakomicie spełnia swoje zadania.
Do produkcji zbiorników paliwowych wykorzystuje się najczęściej polietylen. Tworzywo to ma bardzo dobre właściwości termoplastyczne, dlatego można z niego wykonać produkt o niemal dowolnym kształcie. Ponadto polietylen jest odporny na działanie kwasów, skrajnych temperatur, promieniowania UV, wilgoci oraz innych czynników atmosferycznych.
To sprawia, że zbiorniki polietylenowe sprawdzają się w każdych warunkach i nawet po wielu latach zachowują swoje właściwości. Paliwo w nich zgromadzone jest w pełni bezpieczne i nie wchodzi w reakcje z innymi związkami, ponieważ jest odpowiednio zaizolowane.
Olbenz posiada w sprzedaży zbiorniki z tworzyw sztucznych o różnych kształtach i wymiarach marki Fortis Tank. W ofercie tego renomowanego producenta znajdują się zarówno urządzenia stacjonarne, jak i mobilne.
Firma produkuje między innymi zbiorniki o pojemności 3000, 4000 i 5000 litrów. Jest również w stanie zaprojektować zbiornik paliwa na wymiar. Proponowane pojemniki służą między innymi do przechowywania oleju napędowego i grzewczego, biopaliw czy Adblue.
Kto potrzebuje zbiorników na paliwo?
Zbiorniki sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zużywa się większych ilości paliwa. Zalety tych urządzeń docenią przede wszystkim:
- firmy transportowe i logistyczne,
- rolnicy,
- firmy budowlane.
Wysokie koszty paliw doskwierają wielu przedsiębiorcom, a w szczególności tym, którzy zajmują się transportem i budownictwem. Po nabyciu zbiornika dwupłaszczowego mogą oni zamawiać paliwo od hurtownika w niższej cenie.
Podobnie jest z rolnikami. Farmerzy zyskują nawet więcej, ponieważ ich gospodarstwa często znajdują się daleko od komercyjnych stacji paliw. Zamówienie zbiornika pozwala więc zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale też czas.