Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Opakowania papierowe czy torby z PCV?

opakowania kartonowe
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

W ostatnich latach sieci handlowe zaczęły mocno inwestować w opakowania papierowe. Skutek tych działań był taki, że w wielu sklepach trudno było nabyć zwykłą, plastikową reklamówkę. O ile sens "przejścia"na torby biodegradowalne był w tym przypadku zrozumiały, o tyle realizacja tego pomysłu nie została przeprowadzona właściwie.

Torba papierowa jako narzędzie transportu?

Torby papierowe są w powszechnym użytku od wielu lat. Pakuje się w nich jedzenie, ciastka, chleby, a nawet niektóre artykuły przemysłowe. Problem polega na tym, że opakowania te źle znoszą duże obciążenia. O ile prawie każdy producent opakowań papierowych dokłada wszelkich starań, by jego torba utrzymała drobne, codzienne zakupy, o tyle w przypadku dużych obciążeń nie zdaje ona egzaminu. Wyzwaniem dla kupującego jest też sama natura opakowań papierowych, które źle znoszą oddziaływanie wilgoci. Nawet krótki spacer z taką torbą w ulewnym deszczu skończy się wysypaniem i zniszczeniem zakupów.

Jak skonstruować dobrą, papierową torbę?

I tu pojawia się pytanie, czy można coś w tej kwestii ulepszyć. Otóż można, aczkolwiek producent opakowań papierowych będzie musiał ponieść z tego tytułu dodatkowe koszty.

  1.  Wzmocnione uchwyty. Torba papierowa powinna mieć uchwyty wykonane np. z bawełny. Sznurowany uchwyt rozkłada się tylko trochę wolniej niż papier, a za to dużo lepiej znosi oddziaływanie wilgoci.

  2. Wzmocnione dno. Producent opakowań papierowych powinien zadbać o to, aby jego produkty posiadały wzmocnione dno. Najlepiej, jeśli jest ono wykonane z grubej tektury i zszyte z resztą torby.

  3. Grubszy papier. Niektóre opakowania papierowe są wykonane z bardzo cienkiego, delikatnego kartonu. Wystarczy włożyć do nich coś, co posiada ostre krawędzie, by już po chwili cała struktura została rozerwana.

Wybór najlepszym rozwiązaniem

Wybór torby papierowej jest uzasadniony wyłącznie wtedy, gdy masa znajdującego się wewnątrz towaru nie przekracza kilku kilogramów. W przypadku obciążenia wynoszącego 4 - 5 kg integralność takiej torby staje się wątpliwa. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie sklepów w kilka rodzajów toreb papierowych (o różnej nośności), a także powrót do mocnych toreb z tworzywa sztucznego. W przeciwieństwie do "papierówek"zniosą one obciążenie dochodzące nawet do kilkudziesięciu kilogramów.

Prawdą jest, że to one najlepiej nadają się na zakupy, a zarazem — dzięki swej wytrzymałości — sprawdzą się nawet w trakcie wielokrotnych zakupów. Reasumując, producent opakowań ma obowiązek dostarczyć na rynek rozwiązania zaprojektowane zgodnie z własnymi wymaganiami technicznymi. To, w jaki sposób zostaną one wykorzystane, leży w gestii sklepów, supermarketów i wielu innych podmiotów zajmujących się handlem detalicznym.