Gdzie nie spojrzeć, prawie wszędzie mamy do czynienia z różnego rodzaju stalą. To bardzo popularny materiał, który wykorzystywany jest w wielu dziedzinach techniki. Przede wszystkim w budownictwie, ale również w innych gałęziach przemysłu. Pojawia się zatem pytanie co jest potrzebne do produkcji stali oraz w jaki sposób produkowany jest ten materiał?
Od czego to wszystko się zaczęło… czyli krótka historia stali
Rewolucja przemysłowa, która miała miejsce w połowie XIX wieku, spowodowała bardzo dynamiczny rozwój różnych metod produkcji stali. Współczesne metody opierają się na procesie Bessemera, który powstał właśnie w okresie rewolucji przemysłowej, 150 lat temu. Proces ten polega na wprowadzeniu tlenu do roztopionego żelaza, aby zniwelować ilości zawartego w nim węgla.
Co jest potrzebne do produkcji stali?
Współczesna produkcja stali korzysta zarówno z tradycyjnych surowców (żelazo), jak i z materiałów pochodzących z recyklingu, przekształcając je w stal. Aby wytworzyć czystą stal, potrzebne nam będzie:
- Wapno,
- koks,
- rudy żelaza.
Następnie, aby pozbyć się zanieczyszczeń, do stopionego metalu dodajemy złom stalowy. Oczywiście sam proces powstania gotowej stali nierdzewnej jest długi i skomplikowany, jednak sprowadza się do 6 najważniejszych filarów.
Proces powstania stali w 6 krokach
- Przygotowanie żelaza
- Produkcja pierwotna stali
- Produkcja stali wtórnej
- Ciągłe odlewanie
- Wstępna obróbka
- Obróbka wtórna
Zastosowanie stali
- stal narzędziowa (stal odpowiednia do wyrobu narzędzi)
- stal konstrukcyjna (do wytwarzania materiałów budowlanych)
- stal specjalna (stal przeznaczona do specjalnych zastosowań)
Blacha ze stali nierdzewnej — jeden z najpopularniejszych wyrobów hutniczych
Blacha nierdzewna jest bardzo istotnym materiałem, świadczyć o tym może jej szerokie zastosowanie np. w budownictwie lub motoryzacji. Blacha nierdzewna jest również stosunkowo łatwa do utrzymania w czystości, dzięki czemu wykorzystywana jest również do produkcji m.in. czajników, patelni i garnków. Stalowe Centrum Serwisowe TARES zajmuje się cięciem blach od lat, wykorzystując metodę cięcia nożycami krążkowymi.