Sprężarka jest to maszyna, bez której współczesny przemysł już nie mógłby się obejść, często też kompresory wykorzystuje się do prostszych prac domowych. Jednym z typów sprężarek jest model bezolejowy – jakie są jego zalety?
Jak działa bezolejowa sprężarka śrubowa?
W sprężarce śrubowej za zmianę ciśnienia gazu odpowiadają dwa wirniki. Są one umieszczone w module śrubowym i po uruchomieniu sprężarki zaczynają się obracać w taki sposób, że zmniejsza się przestrzeń między nimi i tym samym także objętość wpuszczonego do stopnia gazu. Po osiągnięciu oczekiwanego ciśnienia sprężone powietrze trafia do otworu wylotowego.
Sprawną pracę sprężarki zapewnia olej – smaruje on części maszyny oraz pomaga obniżyć temperaturę. O ile w sprężarkach smarowanych olejowo, olej trafia do sprężonego powietrza, o tyle specjalne uszczelnienia w konstrukcji sprężarek bezolejowych uniemożliwiają przedostawanie się cząsteczek oleju do sprężonego powietrza. Sprężarki śrubowe są wyposażone w specjalne filtry, jednak nie usuwają one wszystkich zanieczyszczeń. W wielu procesach te drobne zanieczyszczenia nie stanowią problemu, są jednak takie branże, gdzie absolutnie nie można pozwolić sobie na jakąkolwiek obecność oleju i brudu w sprężonym powietrzu. Do takich celów zaleca się stosowanie sprężarek bezolejowych.
Sprężarka bezolejowa – czym się wyróżnia?
Kompresory bezolejowe nie są aż tak wydajne jak ich olejowe odpowiedniki, zwykle też nie nadają się do pracy ciągłej. Są przydatne tam, gdzie wymagana jest wysoka jakość powietrza. Do działalności przemysłowej potrzebne będą sprężarki wysokiej klasy, dostępne na przykład w ofercie producenta Aerzen. Profesjonalna sprężarka bezolejowa ma taką konstrukcję, że jest w stanie pracować nawet w tych trudniejszych warunkach, cechuje ją wysoka wydajność oraz wytrzymałość, a do tego zużywa mniej energii.
Bezolejowe sprężarki śrubowe spotyka się w tych zakładach, gdzie przetwarzany produkt ma bezpośredni kontakt ze sprężonym powietrzem i nie mogą do niego trafić żadne zanieczyszczenia olejem – to między innymi transport pneumatyczny towarów sypkich i proszków, napowietrzanie zbiorników wodnych, dostarczanie powietrza natleniającego do elektrowni, produkcja elektroniki, leków, chemii, żywności, akcesoriów medycznych. Bezolejowe sprężarki służą także jako pneumatyczne rozruszniki w silnikach turboodrzutowych.