Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Przetwórstwo tworzyw sztucznych

Termoformowanie
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych kojarzy się przede wszystkim z poważnymi gałęziami przemysłu, takimi jak branża energetyczna, medyczna czy budowlana, ale wielkoformatowe elementy wykonane z plastiku odnaleźć można również w codziennych sytuacjach - na placach zabaw, czy też w parkach rozrywki. Warto mieć świadomość, że detale produkuje się za pomocą różnych technologii, takich jak termoformowanie, odlewanie rotacyjne, wtryskiwanie lub wytłaczanie. Dobór najlepiej dopasowanej metody wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego przydatna będzie pomoc ekspertów Plastipol.

Przetwórstwo tworzyw sztucznych

Proces produkcyjny powinna poprzedzić dokładna analiza potrzeb, bo każdy detal pracuje w innych warunkach i stawia się przed nim specyficzne wymagania. W niektórych wypadkach konieczne jest zachowanie odporności na wysokie temperatury, inne elementy muszą z kolei charakteryzować się elastycznością. Plastipol oferuje profesjonalny consulting technologiczny, dzięki któremu produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych zostaje zoptymalizowana. Specjaliści są w stanie dobrać optymalną metodę obróbki, aby ograniczyć zużycie surowca, co pozwala już na starcie zmniejszyć koszty bez utraty oczekiwanych właściwości użytkowych.

Przed przystąpieniem do pełnoskalowej produkcji konieczne jest przygotowanie szczegółowego projektu, a także wykonanie serii prototypowej. Stworzenie testowego elementu pozwala zaprezentować i sprawdzić jego właściwości w praktyce. Jeśli pewne parametry nie zostaną utrzymane, to na tym etapie możliwe jest jeszcze naniesienie stosownych poprawek, bez ponoszenia większych strat. Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych wymaga sporej precyzji, dlatego czasem założenia projektowe zmieniają się nawet kilkukrotnie, nim uzyskany zostanie satysfakcjonujący rezultat.

Termoformowanie

Surowiec da się obrabiać na wiele sposobów, aby uzyskać detale o oczekiwanych właściwościach. Wybór odpowiedniej technologii wymaga dogłębnej wiedzy odnośnie technik produkcyjnych, dlatego przydatny będzie consulting oferowany przez specjalistów Plastipol. Jedną z najbardziej uniwersalnych metod jest termoformowanie, które poleca się do wykonywania prototypów. Proces rozpoczyna się od rozgrzania arkusza do odpowiedniej temperatury, aby następnie przyjął on pożądany kształt. Ważną zaletą jest możliwość stosowania form wielokrotnych, co pozwala zredukować koszty.

Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych bywa realizowana również za pomocą innych technik. W przypadku wielkogabarytowych elementów zaleca się odlewanie rotacyjne, natomiast długie elementy (rury, uszczelki, czy profile) najłatwiej uzyskać poprzez wytłaczanie. Podobnie jak drewno i metal, plastik można także poddać obróbce za pomocą frezowania, skrawania CNC, czy też cięcia laserem. Każda z powyższych metod wymaga zastosowania ściśle określonych procedur, aby zminimalizować ilość odpadów poprodukcyjnych. Doświadczenie inżynierów Plastipol pozwala na precyzyjną kalibrację maszyn i fachowy dobór surowca, aby dokładność wykonanych elementów była jak najwyższa.