Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zastosowania gazu w butlach

gaz w butlach
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Gaz w butlach ma wiele różnych zastosowań: w gastronomii i rolnictwie, przy ogrzewaniu, jako paliwo. Jest dobrym zamiennikiem dla gazu ziemnego i stosuje się go wszędzie tam, gdzie użycie go jest niemożliwe. W popularnych butlach gazowych znajduje się zwykle propan butan. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Jakie inne zastosowania ma gaz w butlach?

Podstawowe informacje na temat gazu w butli

Gaz w butlach gazowych ma formę płynną i jest to zazwyczaj mieszkanka propanu z butanem. Uzyskany w rafineriach, jest pochodną ropy naftowej, dlatego z powodzeniem może służyć za paliwo. Nie ma smaku ani zapachu, jednak dodaje się je ze względów bezpieczeństwa. Pozwala to na wykrycie wszelkiego rodzaju nieszczelności oraz usterek. Ma mniejszą gęstość od powietrza, dlatego może zalegać w dolnych częściach pomieszczenia, tworząc niebezpieczną mieszankę wybuchową. Dlatego też osoby używające butli gazowych na co dzień powinny wybierać sprawdzonych dostawców, których gaz podlega wszelkim normom i ma niezbędne certyfikaty. Jednym z producentów, który od wielu lat dba o bezpieczeństwo swoich klientów, jest firma Bargaz

Zastosowanie gazu płynnego 

Jak już zostało wspomniane, gaz w butlach ma wiele różnych zastosowań. Sprawdzi się zatem jako źródło zasilania w kuchence gazowej lub paliwo opałowe do piecyka (jako tymczasowe źródło ciepła), gdy zawiedzie piec na paliwo stałe lub olej. Oprócz tego może oczywiście służyć jako źródło ciepła przy przyrządzaniu posiłków; wiele domów wciąż posiada kuchenkę gazową, a nie indukcyjną. W foodtrackach stanowi ono przecież podstawowe źródło energii. Ponadto będzie także użyteczne jako paliwo do maszyn rolniczych, a nawet samochodów. 

Dlaczego warto korzystać z gazu z butli?

Butle z gazem mają różną pojemność, którą można dobrać do swoich potrzeb i napełnić w dowolnym momencie. W szczególności te mniejsze świetnie sprawdzą się na różnego rodzaju wyjazdach. Są również wielorazowego użytku i nie generują szkodliwych substancji, dzięki czemu uważa się je za jedno z najbardziej przyjaznych dla środowiska źródeł ciepła i mocy. Nie ma także problemu z ich dostępnością, więc zamówienie nawet większej liczby sztuk nie powinno stanowić problemem. Butle  z płynnym gazem to także jedno z najtańszych i najbardziej opłacalnych źródeł energii. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, można stwierdzić, że gaz jest jednym z najważniejszych paliw XXI wieku.