© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Na czym polega naprawa pomp hydraulicznych?

poma hydrauliczna
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Pompy hydrauliczne stosowane są w bardzo wielu różnych maszynach i pojazdach. Możemy je znaleźć przede wszystkim w sprzęcie budowlanym, gdzie pełnią najważniejszą rolę. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie ciśnienia w układzie hydraulicznym, które wykorzystywane jest do napędu wszystkich odbiorników mocy. Są to chociażby siłowniki łyżki w koparce. Pompy pełnią istotną rolę także w pojazdach rolniczych, ciężarowych, a nawet w autach osobowych. Tam stosowane są najczęściej do napędu układu wspomagania kierownicy. Niestety po latach intensywnego użytkowania, każda pompa straci nieco na swojej wydajności. Wtedy może zostać wymieniona na nową, albo też poddana regeneracji. Naprawa pomp hydraulicznych to usługa, której podejmuje się coraz większa liczba różnych firm.

Kiedy niezbędna będzie regeneracja pompy hydraulicznej?

Zanim jednak podejmiemy decyzję o oddaniu urządzenia do naprawy, powinniśmy najpierw sprawdzić czy złe działanie układu to na pewno wina samej pompy. W tym celu przede wszystkim sprawdźmy ilość oleju bądź płynu w zbiorniku wyrównawczym, a także skontrolujmy jego barwę. Jeżeli będzie ona już mocno ciemna, warto dokonać wymiany. Poważnym ostrzeżeniem o umierającej pompie będzie natomiast obecność opiłków metalu w cieczy, co można łatwo dojrzeć pod światło. Wtedy naprawa pompy hydraulicznej na pewno nas nie ominie, nie warto też z nią zwlekać. Wynika to przede wszystkim z tego, że duża ilość opiłków w układzie spowoduje uszkodzenie kolejnych podzespołów, które z nim współpracują.

Jak przebiega naprawa pomp hydraulicznych?

Skoro zdecydowaliśmy się na dokonanie regeneracji pompy, sprawdźmy na czym ten proces będzie polegał. Otóż na początku warto wspomnieć, że po zregenerowaniu urządzenia będzie ono miało takie parametry, jak fabrycznie nowe. Natomiast usługa ta jest sporo tańsza od zakupu nowej pompy (czasami może być też kłopot z jej znalezieniem), dzięki czemu więcej pieniędzy zostanie w naszym portfelu. Na początku pracownicy rozkręcając urządzenie na czynniki pierwsze. Zanim bowiem rozpocznie się regeneracja pomp hydraulicznych, trzeba ocenić stan każdej z nich. Niestety w kilku procentach przypadków uszkodzenia są tak wielkie, że nie ma możliwości naprawy takiego urządzenia. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy w układzie regularnie brakowało oleju (np. ze względu na wyciek) i pompa regularnie zaciągała powietrze, tracąc całkowicie smarowanie. Jeżeli korpus nie jest uszkodzony, można przejść do właściwej części naprawy. Z wnętrza usuwane są takie elementy jak wirnik, łopatki, zawory zwrotne i dławiące, łożyska i ich uszczelnienia. Następnie pracownicy montują nowe elementy, dokonują niezbędnych pomiarów i składają pompę, dokładnie uszczelniając korpus.

Zanim naprawa pomp hydraulicznych dobiegnie końca, urządzenia są poddawane testom na stole probierczym. Stwarzane są tam warunki podobne do tych, którymi pompa będzie musiała sprostać w swoim naturalnym środowisku pracy. Dopiero gdy pomiary wydatku, ciśnienia i innych parametrów są odpowiednie, a korpus jest idealnie szczelny, urządzenie zostaje wydane klientowi. Na każdą tak zregenerowaną pompę udzielana jest dodatkowo gwarancja.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry