Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Do czego wykorzystuje się regranulat tworzyw sztucznych?

regranulat tworzyw sztucznych
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Tworzywa sztuczne wykorzystuje się dziś do produkcji bardzo wielu różnych rzeczy. Te natomiast, kiedy zostaną zużyte, ze względów ekologicznych i praktycznych poddaje się recyklingowi. Jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie form recyklingu jest regranulacja tworzyw sztucznych. Uzyskany w jej wyniku regranulat świetnie nadaje się do ponownego wykorzystania. Co można z niego zrobić?

Na czym polega regranulacja?

Regranulacja tworzyw sztucznych to proces przebiegający w kilku etapach.

 1. Sortowanie i czyszczenie odpadów – ten etap ma ogromne znaczenie dla jakości wytworzonego później granulatu.
 2. Rozdrobnienie materiału do frakcji o rozmiarze do 40 mm.
 3. Poddanie rozdrobnionego tworzywa obróbce mechanicznej, żeby uzyskać granulat.
 4. Kontrola jakości granulatu za pomocą specjalistycznych urządzeń – sprawdza się go pod kątem określenia rodzaju polimeru i współczynnika MFI.

Ten czwarty punkt dotyczy firm, które dbają o wysoką jakość produktu końcowego i chcą zagwarantować klientom, że ich regranulat zachowuje pełną czystość. Co ważne, regranulacja tworzyw sztucznych może być zrealizowana tylko przez firmy, mające odpowiednie zaplecze maszynowe i technologiczne.

Regranulat tworzyw sztucznych – do czego go wykorzystać?

Regranulat tworzyw sztucznych może być wykorzystywany do produkcji wielu różnych wyrobów. Można wśród nich wymienić, chociażby:

 • butelki,
 • plastikowe opakowania,
 • doniczki i wiaderka z plastiku,
 • plastikowe skrzynki,
 • reklamówki,
 • worki na śmieci,
 • meble,
 • części do maszyn i samochodów,
 • włókna poliestrowe wykorzystywane w branży tekstylnej.

Dzięki sortowaniu tworzyw sztucznych przed regranulacją, na koniec uzyskuje się granulat różnego rodzaju. Może to być granulat PE, czyli polietylen (w tym: LDPE, LLDPE, HDPE) albo PP, czyli polipropylen. Każdy z nich ma nieco inne właściwości i to właśnie od nich zależy, do czego można ich użyć. Warto jeszcze podkreślić, że korzystanie z regranulatu ułatwia dozowanie i umożliwia minimalizowanie kosztów transportu.

Usługę regranulacji tworzyw sztucznych w Tychach świadczy firma ElDorado Plast. Od lat z powodzeniem zajmuje się recyklingiem. Posiada nowoczesne zaplecze techniczne i bogate doświadczenie, które pomaga je stale modernizować. Oferuje klientom odbiór odpadów, mielenie ich, wspomnianą już regranulację oraz badania materiałowe.

Troska o środowisko i zwykłe względy praktyczne przemawiają za tym, żeby przetwarzać jak najwięcej tworzyw sztucznych. Przy dostępnych dziś technologiach możliwy jest recykling zdecydowanej większości odpadów.