Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wydłużyć żywotność cieczy chłodzących?

Separator oleju
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Maszyny przemysłowe nie mogłyby działać poprawnie bez stosowania olejów i innych cieczy chłodzących. Ich zadaniem jest obniżanie temperatury poszczególnych elementów sprzętu, zapobiegając w ten sposób przegrzaniu. Ciecze chłodzące są preparatami eksploatacyjnymi. Czy istnieje sposób na wydłużenie ich żywotności?

Separator oleju jako skuteczne rozwiązanie

Większość kierowców miało do czynienia z separatorem oleju. Jest to urządzenie montowane w pojazdach osobowych i nie tylko. Jego zadaniem jest niejako oczyszczanie oleju silnikowego. Do czego konkretnie służy separator oleju? Określany również jako odma olejowa, separator oddziela ciecz od gazów. W trakcie pracy jednostki napędowej olej ma styczność z różnymi gazami. Ich obecność obniża właściwości smaru oraz może być przyczyną awarii. Sprawia też, że szybciej konieczna jest wymiana oleju. Dlatego właśnie stosuje się separatory oleju, które znajdują zastosowanie również w przemyśle. Odma olejowa stanowi nieodłączne wyposażenie w zasadzie każdej maszyny silnikowej.

Warto zwrócić uwagę na jakość separatora oleju. Chodzi o to, czy skutecznie wypełnia on swoje zadania. Polecamy wybrać model od renomowanego producenta, będącego gwarancją niezawodności sprzętu.

Ciecz dostosowana do potrzeb

Na żywotność cieczy wpływ ma też jej odpowiedni dobór. Rzecz w tym, iż niewłaściwie dobrany olej, nawet jeśli wyróżnia się wysoką jakością, nie posłuży zbyt długo. Konieczne jest dobranie oleju pod kątem wymagań danej maszyny, w tym rodzaju silnika. Duże znaczenie mają temperatury generowane przez urządzenie. Należy też wziąć pod uwagę warunki panujące w otoczeniu. Podobnie jak w przypadku olejów samochodowych, również oleje dla przemysłu to zarówno preparaty dostosowane do pracy w średnich, jak i w niskich oraz wysokich temperaturach.

Wybierz jakościowy separator oleju i właściwą ciecz, dostosowaną do potrzeb danej maszyny i warunków otoczenia. Dzięki temu wydłużysz żywotność cieczy, co zagwarantuje oszczędność i spokój.