Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Tłumiki akustyczne – element w instalacjach wentylacyjnych

instalacja wentylacyjna
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Zastosowanie systemów wentylacyjnych jest obecnie niemal niezbędną praktyką w większości powstających i poddawanych renowacji budynków. Poza oczywistą efektywnością pracy i spełnianiu swoich podstawowych funkcji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, od instalacji takiej wymaga się również dodatkowych atutów. Jednym z nich, na który najczęściej użytkownicy zwracają uwagę, jest odpowiednia redukcja hałasu. Skąd jednak hałas bierze się w systemach wentylacyjnych, jak jest niwelowany i czy wentylacja nie traci przy tym na sprawności? Zapraszamy do lektury.

Źródła hałasu w systemach wentylacyjnych

Odpowiedź na pierwsze z powyższych pytań jest złożona, bowiem hałas dochodzący z pracujących urządzeń wentylacyjnych może mieć bardzo różnorodne źródła. Najczęściej powstaje wskutek przepływu powietrza, a więc jego ruchu w instalacji wentylacyjnej. Podobnie, jak słyszalny jest wiatr, a właściwie fala dźwiękowa odbijająca się od wszystkich możliwych powierzchni, tak w wentylacji, hałas powoduje powietrze przepływające przez konstrukcję ciągu wentylacyjnego. Dodatkowym źródłem hałasu jest także praca wentylatorów i drgania ich mocowań, które powinny zostać odpowiednio zaizolowane akustycznie. Oczywiście bezbłędnie zaprojektowana instalacja powinna ograniczać opory powietrza i minimalizować zmiany kierunku przepływu, a także nie pozwalać na mechaniczne generowanie hałasu przez zastosowane urządzenia, co przyczyniłoby się do znacznej jego redukcji. Jednak w większości przypadków, nawet bardzo umiejętnie skonstruowany system wentylacyjny, po pewnym czasie eksploatowania zmienia swoją charakterystykę, zwiększając słyszalność przepływającego powietrza.

Tłumiki akustyczne – elementy niwelujące hałas wentylacji

Zbyt głośno pracująca wentylacja jest nie tylko irytująca, ale może także zakłócać pracę personelu szpitala czy seanse kinowe bądź teatralne. A to już powód, dla którego warto w przypadku zbyt mocno natężonego hałasu, doposażyć wentylację w tłumiki akustyczne. Są to elementy systemów wentylacyjnych służące do obniżania poziomu hałasu, a więc mocy akustycznej generowanej przez urządzenia wentylacyjne i przepływ powietrza w kanałach wentylacyjnych. Ich zadaniem jest zatem zabezpieczenie przed nadmiernym hałasem, nieprzekraczającym pewnego założonego poziomu w danym pomieszczeniu.

Oferta i dobór tłumików akustycznych

W ofertach tłumików akustycznych odnaleźć można ich różne konstrukcje uzależnione od częstotliwości dźwięków, które mają zostać wygłuszone. Tłumiki prostokątne składają się zwykle z obudowy wykonanej z ocynkowanej blachy stalowej oraz wewnętrznych kulis z ramą i wkładem absorbującym dźwięki. Ostatni element zwykle wykonuje się z wełny mineralnej. Z kolei tłumiki okrągłe posiadają króciec przyłączeniowy umożliwiający podłączenie do przewodu wentylacyjnego. Dodatkowo w obu przypadkach stosuje się uzupełnienie paroizolacyjne przeciwdziałające wykraplaniu wilgoci z przepływającego powietrza. Kluczowe w doborze tłumika do danych systemów wentylacyjnych jest jego wymiar odpowiednio dobrany do przekroju instalacji, a także poziom hałasu, który ma być redukowany. Wówczas można należycie dobrać charakterystykę tłumienia elementu, a także parametry hydrauliczne i eksploatacyjne stosowanych tłumików akustycznych. Pomocne są w tym przypadku precyzyjne programy do doboru tłumika dla instalacji wentylacyjnej, udostępniane często przez producentów tłumików, takich jak BH-Res.

Przy doborze urządzenia tłumiącego hałas należy także pamiętać, że właściwości tłumienne opisywanych elementów wzrastają wraz z jego długością. Dlatego w razie konieczności zastosowania w instalacji tłumika o wielu kulisach, lepszych rozwiązaniem jest zastąpienie go kilkoma tłumikami akustycznymi zamontowanymi szeregowo, co z pewnością poprawi charakterystykę pracującej wentylacji oraz co za tym idzie, komfort użytkowania powierzchni, w których dane systemy wentylacyjne funkcjonują.