Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zawiesia łańcuchowe – co musisz o nich wiedzieć?

dźwigi
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Zawiesia są niezbędnym i niezwykle pomocnym narzędziem w przygotowywaniu do dystrybucji trudnych gabarytowo towarów. Wykorzystuje się je do załadunku oraz transportu ciężkich i dużych elementów. Możemy je podzielić na różne typy, które wykorzystywane są do innych rodzajów czynności. Wyróżniamy zawiesia łańcuchowe, liniowe, pasowe i wężowe. Co warto wiedzieć o zawiesiach łańcuchowych?

Charakterystyka zawiesi łańcuchowych

Zawiesia łańcuchowe są bardzo popularnym rodzajem zawiesi stosowanym najczęściej w przemyśle ciężkim. Składają się z grubych ogniw łańcuchowych oraz haków. Wyróżniamy haki:

  • obrotowe,
  • standardowe,
  • bezpieczne, 

Odpowiednie zawiesia łańcuchowe wraz z hakami są w stanie obsłużyć transport ważący od kilku do kilkunastu ton. Zawiesiom łańcuchowym niestraszne są jakiekolwiek warunki atmosferyczne, w tym wysoka wilgotność czy niska i wysoka temperatura. Świetnie poradzą sobie także w pobliżu substancji chemicznych. Wykonane są z wysokiej jakości stali, którą z kolei można też podzielić na różne klasy. Najbardziej popularna jest klasa 8, nadająca się do większości prac. Jednak nie powinno się jej stosować do robót w warunkach kwaśnych, ponieważ wpływa to na mniejszą wytrzymałość łańcuchów.

Podstawą takich zawiesi są cięgna – najczęściej występuje jedno, dwa, trzy lub cztery. Połączone są one wspólnym ogniwem, a każde z nich w standardowej wersji ma taką samą długość. Podczas ich użytkowania często wykorzystuje się też przedłużenia cięgien, wyposażenie w postaci haków skręcających, jak również zawiesi pętlowych. 

Zastosowanie i użytkowanie zawiesi łańcuchowych

Wykorzystywanie takiego sprzętu jak zawiesia łańcuchowe wymaga ścisłego trzymania się zasad bezpieczeństwa. Sposoby zamocowania i użytkowania odczytywane są z odpowiednich tabeli przygotowanych przez producenta, które stanowią punkt wyjścia i gwarantują bezwypadkowy przebieg pracy. Należy pamiętać, aby dostosowywać ładunki do wskazanego Dopuszczalnego Obciążenia Roboczego, czyli DOR. Pod żadnym pozorem nie wolno przekraczać tych wytycznych, ponieważ stanowi to duże zagrożenie dla otoczenia. 

Jak już zostało wspomniane wcześniej, zawiesia łańcuchowe wykorzystuje się do tych najbardziej wymagających czynności transportowych i przeładunkowych. Jednak to nie jedyne zastosowania tego narzędzia. Są one bardzo wszechstronnym i pomocnym sprzętem nie tylko w firmach dźwigowych. Takie zawiesia można spotkać także na halach produkcyjnych i w magazynach. Istotną kwestią jest też odpowiednie dbanie o maszynę. Regularne przeglądy i serwisy są kluczem do poprawnego działania sprzętu. Zaleca się kontrolę przynajmniej raz do roku.