© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Przemysł
  • Czym jest frezowanie precyzyjne i do czego służy?

Czym jest frezowanie precyzyjne i do czego służy?

Frezowanie precyzyjne
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale przedmioty frezowane otaczają nas z niemal każdej strony. Proces frezowania jest powszechnie wykorzystywany do obrabiania różnego rodzaju uzębień, powierzchni kształtowych, rowków, kanalików czy płaszczyzn. Dowiedz się, na czym polega frezowanie i gdzie znajduje zastosowanie.

Co to jest frezowanie CNC precyzyjne?

Frezowanie precyzyjne metodą CNC to rodzaj obróbki wiórowej, przeprowadzany w specjalnych obrabiarkach. W zależności od potrzeb stosuje się urządzenia sterowane numerycznie bądź ręcznie. Proces polega na usuwaniu kolejnych warstw metalu aż do uzyskania przedmiotu o oczekiwanym kształcie. Nadmiar materiału jest usuwany z obrabianego przedmiotu za pomocą narzędzia skrawającego – frezu. Geometrię i liczbę ostrzy dobiera się adekwatnie do specyficznych właściwości fizycznych obrabianego materiału.

W trakcie frezowania narzędzie wykonuje ruch obrotowy, a przedmiot obrabiany ruch posuwisty. Przedmiot musi być nieruchomy, co sprawia, że często mocuje się go w imadle. Efektem frezowania metali są odpady – wióry. Istotnym elementem procesu jest ich skuteczne odprowadzanie z powierzchni styku obrabianego przedmiotu i narzędzia.

Mnogość narzędzi stosowanych w procesie frezowania, jak również duża dostępność rozmaitych konfiguracji obrabiarek CNC powoduje, że technika ta zapewnia wiele możliwości w zakresie precyzyjnej obróbki komponentów metalowych.

Frezowanie precyzyjne – szerokie możliwości zastosowania

Frezowanie CNC to technika powszechnie wykorzystywana w zakładach produkcyjnych do obróbki metalu, ale również drewna i tworzyw sztucznych. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku obróbki płaszczyzn oraz bardziej nietypowych kształtów. Znajduje zastosowanie w produkcji jednostkowej, seryjnej i masowej.

Frezowanie metali w produkcji jednostkowej charakteryzuje się niepowtarzalnością wyrobów, najczęściej wytwarzanych po raz pierwszy. Technika ta sprawdza się świetnie w narzędziowniach, w których wykonywane są różnego typu przyrządy, takie jak tłoczniki, matryce, elektrody oraz inne. Podczas realizacji owych przedmiotów bardzo istotna jest wysoka precyzja produkcji, dlatego też frezowanie sprawdza się w takich przypadkach znakomicie. Technika ta pozwala uzyskać dużą dokładność kształtową i wymiarową, przy jednoczesnym zachowaniu właściwej chropowatości powierzchni.

Frezowanie sprawdza się też w produkcji seryjnej, np. w zakładach specjalizujących się w produkcji maszyn. Frezowanie CNC pozwala skrócić i zoptymalizować czas przezbrojenia maszyny oraz wykonania poszczególnych podzespołów, przy zachowaniu wysokiej dokładności wytwarzania detali i oszczędnościach finansowych.

Precyzyjne frezowanie jest też wykorzystywane w produkcji masowej, np. w przemyśle motoryzacyjnym. Metoda ta zapewnia dużą elastyczność linii produkcyjnej dzięki wprowadzeniu modernizacji w funkcjonujących urządzeniach oraz dowolnej konfiguracji maszyn frezujących. W efekcie możliwe jest uniknięcie zbędnych kosztów, które wiązałyby się z obowiązkiem wymiany parku maszynowego, co prowadzi do obniżenia kosztów produkcji części.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry