Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zbiorniki stalowe - czym są i do czego służą?

zbiorniki podziemne
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Stal jest materiałem znajdującym szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia, w tym w przemyśle. A co to właściwie jest i jakimi cechami charakteryzuje się stal, że jest tak ceniona?

Stal i jej wykorzystanie

W wielu dziedzinach przemysłu liczy się wytrzymałość wykorzystanych materiałów oraz ich specyficzne cechy. Jednym z nich jest stal, czyli stop żelaza i węgla. Trzeba wiedzieć, że w zależności od ilości węgla zawartego w stopie stal charakteryzuje się innymi właściwościami. Zasada jest prosta - im wyższe stężenie węgla w danym stopie, tym stal będzie twardsza i bardziej wytrzymała. W praktyce stal wykorzystywana w produkcji musi być zgodna z przyjętymi i obowiązującymi normami. Podstawą stopu stali musi być żelazo, którego w ujęciu masowym musi być najwięcej, natomiast w przypadku węgla - nie może być go mniej niż 2%. Ponadto w stopie stali znaleźć mogą się również inne metale, takie jak: chrom, mangan, nikiel, miedź, wolfram czy tytan, a także pierwiastki - azot, tlen czy siarka. W zależności od szczegółowego składu wyróżniane są różne rodzaje stali.

Obecnie stal jest materiałem, który szeroko wykorzystywany jest w różnych dziedzinach życia. Są z niego wykonywane m.in. karoserie samochodowe, ale też konstrukcje budowlane, pokrycia dachowe, kadłuby statków czy znane wszystkim puszki do konserw. Ze stali czarnej wykonywane są również specjalistyczne zbiorniki.

Zbiorniki stalowe i ich rodzaje

Jeśli potrzebujesz sprawdzonych i solidnych zbiorników stalowych, to doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty podmiotów, które specjalizują się w przygotowywaniu takich urządzeń, jak np. https://www.ekonstal.pl. Dlaczego? Ponieważ firmy te będąc producentem mogą przygotować rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb. Do tego działając w branży od lat posiadają wiedzę, doświadczenie, a przede wszystkim specjalistyczny sprzęt, który ułatwia przygotowanie produktów najwyższej jakości, zgodnych z obowiązującymi normami.

W praktyce wyróżnić można zbiorniki stalowe w kilku rodzajach. Jak są one dobierane? Wszystko zależy od ich przeznaczenia. Mogą być wykorzystywane do przechowywania paliwa płynnego lub gazu, ale też wody czy paszy. Mówiąc o wariantach zbiorników stalowych mówi się o następujących propozycjach:

  • zbiornikach kontenerowych,
  • zbiornikach podziemnych,
  • zbiornikach naziemnych,
  • zbiornikach LPG,
  • zbiornikach RSM,
  • zbiornikach dla przemysłu,
  • zbiornikach AdBlue.

W praktyce mówiąc o wariantach zbiorników stalowych trzeba wspomnieć też o kryterium, jakim jest konstrukcja produktu. Kupowane od producenta dostępne są oczywiście w różnych rozmiarach, często także na indywidualne zamówienie. Klient ma możliwość wyboru zbiornika poziomego lub pionowego, w zależności od indywidualnych potrzeb. Zbiornik może służyć do przechowywania jednego rodzaju substancji (np. diesla) lub być podzielony na kilka komór, z których każda może być przeznaczona na magazynowanie innej substancji.

Ważną kwestią w przypadku budowy jest również kształt zbiornika, który może być dostępny w wariancie płaskim, stożkowym lub tłoczonym. Duże znaczenie ma też struktura budowy, gdyż na rynku dostępne są zbiorniki jedno lub dwupłaszczowe.