Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Działanie i zastosowanie agregatów chłodniczych

agregaty chłodnicze
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Firmy, które zajmują się produkcją, przechowywaniem oraz transportowaniem produktów, które wymagają utrzymania odpowiedniej temperatury, muszą korzystać ze specjalistycznych sprzętów, które umożliwiają uzyskanie takiego efektu. Jest to konieczne, aby towary mogły zachować swoje właściwości podczas działań logistycznych oraz dłużej pozostać świeże. Jednym z urządzeń, których nie może zabraknąć w takich przedsiębiorstwach, są agregaty chłodnicze. Jak działają i do czego dokładnie są wykorzystywane?

Czym właściwie są agregaty chłodnicze? Jak działają te urządzenia? 

Na początek warto krótko scharakteryzować budowę oraz sposób działania agregatów chłodniczych. Otóż są to urządzenia wykorzystywane do chłodzenia płynu procesowego – muszą wygenerować, a następnie utrzymać odpowiednią temperaturę w środku komory. Ich działanie opiera się na kompresji albo absorpcji pary. Jeśli chodzi o proces, który zachodzi w agregatach chłodniczych, to składa się z następujących etapów:

  • krążenie czynnika roboczego w parowniku,
  • pobieranie energii cieplnej z wnętrza komory chłodniczej przez parownik,
  • parowanie,
  • transport gazu do sprężarki,
  • zwiększenie ciśnienia i podniesienie temperatury gazu w sprężarce,
  • transport czynnika do skraplacza,
  • skraplanie,
  • oddanie wcześniej nagromadzonego ciepła przez gaz.

Następnie czynnik w stanie ciekłym jest transportowany do zaworu dławiącego, który obniża jego ciśnienie i zmniejsza temperaturę. W tym momencie ciecz ponownie trafia do parownika, gdzie proces chłodzenia zaczyna się od nowa. Praca kończy się w momencie, w którym agregat pozwoli na uzyskanie optymalnej temperatury.

Gdzie najczęściej wykorzystywane są agregaty chłodnicze? 

Wiemy już, jak działa agregat chłodniczy oraz z jakich elementów jest zbudowany. O to, gdzie i do czego jest najczęściej wykorzystywany, postanowiliśmy spytać naszego rozmówcę, czyli specjalistę ze sklepu z zamiennikami klimatyzacyjnymi w Warszawie, który powiedział nam:

- Zastosowanie agregatów chłodniczych jest niezwykle szerokie. Urządzenia są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie dla utrzymania wydajności procesu produkcyjnego niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury. Korzysta z nich też wiele firm handlowych, serwisowych i instalacyjnych. Jeśli natomiast chodzi o przykłady konkretnych działalności, to w agregaty chłodnicze najczęściej zaopatrują się zakłady przemysłu mięsnego, rybnego i drobiarskiego, a także przechowalnie i przetwórnie owoców i warzyw. Co więcej, sprzęt można znaleźć też w sklepach, restauracjach, cukierniach, a nawet placówkach służby zdrowia.