Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak łatwo zoptymalizować proces pakowania w folię stretch?

Owijarka stretch
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Pakowanie dużych ilości towarów to skomplikowany i wymagający sporego wysiłku proces. Przeważnie zabezpiecza się je przed zniszczeniem folią stretch. Ze względu na wydajność przy dużych zamówieniach najlepiej postawić na automatyczną owijarkę, która po zaprogramowaniu rozwiąże za Ciebie problem i poradzi sobie z praktycznie cały procesem sama.

Czym są automatyczne owijarki?

Te nowoczesne urządzenia pakujące umożliwiają bezpieczne przechowywanie przedmiotów długich, ale również opon, kabli czy węży ogrodowych. Towary owinięte folią stretch są odporne na uszkodzenia mechaniczne i wszelkiego rodzaju zabrudzenia, a także nie zsuwają się z palet, więc na pewno się nie zgubią. Nie ma również możliwości, aby do środka przedostała się wilgoć. Każde naruszenie folii zaś będzie dobrze widoczne i pozwoli na szybką reakcję. 

Ze względu na swoją fenomenalną wydajność automatyczne owijarki do palet znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Są wykorzystywane na przykład w centrach dystrybucyjnych, hurtowniach i zakładach produkcyjnych. Owijarki dzielą się przede wszystkim ze względu na sposób pakowania produktów i średnicę wewnętrzną pierścienia, po którym obraca się głowica owijająca folię.

Rodzaje owijarek — która będzie najodpowiedniejsza?

Owijarki stretch dzielą się na pionowe i poziome. Te pionowe mogą być półautomatyczne lub automatyczne. Urządzenia o charakterze automatycznym przeznaczone są do zakładów, które wymagają wydajnego procesu pakowania. Ich przydatną cechą jest możliwość rozciągania folii tak, aby maksymalnie ją wykorzystać. Pozwala to na poczynienie sporych oszczędności. Znaczenie ma również wydajność maszyny, czyli to, ile produktów może zapakować w ciągu godziny.

Poziome owijarki do folii stretch umożliwiają spiralne owijanie produktów folią w poziomie. Również one mogą być półautomatyczne lub automatyczne. Automatyczne owijarki przystosowane są do tego, żeby podłączyć je do linii produkcyjnej, po której poruszają się towary, co pozwala na poradzenie sobie z całym procesem pakowania w krótkim czasie.

Jak zoptymalizować proces owijania w folię stretch?

Folia stretch wykorzystywana jest do pakowania produktów, ponieważ jest tania, uniwersalna i prosta w użyciu. Dobrze się sprawdza przy zabezpieczaniu różnego rodzaju przedmiotów. Alternatywnie do automatycznego owijania można jednak wykorzystać także folię bąbelkową lub polipropylenową.

Owijarki stretch wyposażone są w cyfrowe panele kontrolne, które pozwalają na ustawienie wszystkich najważniejszych parametrów ich pracy. Jest to na przykład opcja ustawienia cykli pakowana: ciągłe owijanie, owijanie początku i końca oraz owijanie w odpowiednich odstępach. Ważna jest także ilość owinięć na początku i na końcu cyklu owijania. Spore znaczenie ma również prędkość obrotowa pierścienia kontrolowana przez falownik oraz ustawienie wysokości obu transporterów. Dodatkowo każda maszyna pozwala na ustawienie parametrów rolki folii, jak na przykład jej minimalna i maksymalna średnica, czy grubość.

Automatyczne maszyny do pakowania są bardzo funkcjonalne. Działają niezwykle szybko, a na dodatek pozwalają na wyeliminowanie typowych ludzkich błędów, które w praktyce zdarzają się bardzo często. Brak konieczności zatrudniania pracowników do wykonywania czynności manualnych to kolejne oszczędności. Regulowany naciąg folii pozwala na jej maksymalne wykorzystanie. Dzięki temu następuje redukcja kosztów ukrytych w postaci zużycia jej nadmiernej ilości, a więc proces pakowania ulega pełnej optymalizacji.